Önemli Ölçüm Aletleri Kalibrasyonu Ile Ilgili Yanlış Bilinenler

Konusu 'Genel' forumundadır ve fthtncl tarafından 29 Mart 2018 başlatılmıştır.

1. mhmtatay

mhmtatay Kalite Yönetim Temsilcisi Moderatör Üye

Beğenilen Mesajları:
    34
    Ödül Puanları:
    371

kalibrasyon sapmasını ölçüm yaptığınız cihaz için kullanmış olduğunuz ölçü aletinin sapmasını da dahil ederek bulmanız gereken sonucun ne kadar sapma değerinde olacağını yazarken kullanırsınız. Şöyle bir örnek vereyim biz elektroktoter üretimi yapan bir firmayız ölçüm yaptığımız bir cihazın sapması %10 ölçüm yapacağımız değer 200W son kontrol formunda ölçülen değere 180W-220W arası yazıyoruz.

2. hülyao

hülyao Teğmen Üye

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    31
    Normalde belirttiğiniz 180W-220W aralığı kalibrasyonu yapılan cihazın standartta geçen aralığa göre belirtiyorsunuz yani . Yanlış mı anladım:)bu konularda pek bilgim yok biraz daha açıklayıcı olabilir mi?

3. hülyao

hülyao Teğmen Üye

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    31
    öğrenmek istediğim kalibrasyon sertifikası geldiğinde neleri kontrol etmem gerektiğini bilmek istiyorum.

4. mhmtatay

Beğenilen Mesajları:
    34
    Ödül Puanları:
    371
    bazı arkadaşlar standarttaki sapma değerlerine göre değerlendirme yapıyor biz ise şöyle yapıyoruz kendimiz en büyük sapma değerinden büyük bir sapma belirliyor ve ölçüm sonuçlarında bu sapma değerlerine göre değerlendirme yapıyoruz.
    kalibrasyon sertifikası geldiğinde sizin bakmanız gereken sapma bütün ölçüm grupları için örneğin multimetrelerde dc voltaj kademeleri veya dc amper kademeleri ne kadar kademe varsa hepsinin en büyük standart sapmasına göre yüzdesel bir sapma belirleyin.

5. hülyao

hülyao Teğmen Üye

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    31
    teşekkür ederim kafamdaki soru işaretleri gitti :)

6. mhmtatay

Beğenilen Mesajları:
    34
    Ödül Puanları:
    371
    rica ederim k
    rica ederim kolay gelsin

7. bilalkaragol

bilalkaragol TECRÜBE HAYATTA YAPTIĞIN YANLIŞLARIN TOPLAMIDIR. Moderatör Üye

Beğenilen Mesajları:
    43
    Ödül Puanları:
    181
    merhabalar Fatih Bey kalibrasyon için standartta veya standartlarda herhangi bir süre mevcut mu?

8. mrvmrv

mrvmrv Yarbay Moderatör Üye

Beğenilen Mesajları:
    6
    Ödül Puanları:
    111
    Merhabalar,
    Benim çalıştığım firmada da farklı statüde kullanılan cihazlar mevcut. Hepsi de üretim sahasında o yüzden kullanımı sınırlandırmak zor oluyor. Yazdıklarınız bana çok faydalı olacak. Bende bir liste hazırlamıştım fakat bununla ilgili bir talimat yok yazmam gerekir mi listede takibini yapsam olmaz mı? Rica etsem talimatınızı paylaşabilir misiniz ?

Cagoz bunu beğendi.
  9. Cagoz

Cagoz General Moderatör Üye

Beğenilen Mesajları:
    48
    Ödül Puanları:
    181
    Merhaba,
    Mevcut haliyle denetçi tarafından onaylandı diyemem, Temmuz ayındaki denetimde daha detaylı inceleyeceklerdir. Siz daha önceki bir tarihte denetim geçirirseniz sonucu bana iletin lütfen, ben de gerekli revizyonları yapayım. Kolay gelsin.

Ekli Dosyalar:

mrvmrv bunu beğendi.
  10. senormstfyldz

senormstfyldz Onbaşı Üye

Beğenilen Mesajları:
    7
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba Hülya Hanım

Bunu
    Öncelikle kendi kalite sisteminizde bi talimat oluşturmalısın ölçüm aletlerinde uyulması gereken veya zorunlu maksımum tolerans talimatı diye sonrada kalibrasyon sonuclarını bu talimata göre değerlendirirsin kalibrasyon sonucunu değerlendirirken sapma ile ölçüm belirsizliğini toplayıp çıkan sonuç senin izin verdiğin tolerans aralığının içinde mi onu gösteriyorsun ve üretime buna göre kullanım için veriyorsun ve bunu rapor haline getirirsin. 2018 yılında ISO 9001:2015 Belgelendirmesine girdik ve sadece 1 tane uygunsuzluk yedik buda kalibrasyon sonuçlarını sapmalara gore değerlendir diye bende kendi sistemimizde bi talimat yazdım buda kumpas ve mıcrometrelerle olcum yaparken uyulması gereken maksımum olcu aralıkları gıbı ve bu değerler dışında kalibrasyon sonucları varsa bu aletlerı red veya kullanılabılır olarak bi tabloda belirttım ve bunu gonderdım baş denetçiye ve kabul oldu.
    Mail atarsanız bahsettıgım talimat , kalibrasyon sonuclarının değerlendirilmesi ve kabul ve red olcum aletlerı tablosu formlarını atabilirim.Kolay gelsin

11. hülyao

hülyao Teğmen Üye

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    31
    Merhabalar ,
    Öncelikle cevaplamanızdan dolayı teşekkür ederim. Benim beliryeceğim ölçüm aralığını neye göre belirlemem gerekiyor? Benim belirleyeceğim ölçüm aralığı yüksek olabilir bunu referans alacağım standart veya cihazların kullanma talimatın da mı bulmam gerekiyor acaba.
    Birde talimatı da gönderirseniz çok iyi olur :)

12. senormstfyldz

senormstfyldz Onbaşı Üye

Beğenilen Mesajları:
    7
    Ödül Puanları:
    11
    Örneğin üretim yaptığınız ürünlerde en az 0.05 tolerans aralığı var.
    Şimdi kalibrasyondan gelen kumpasta sapma 0.01
    Ölçüm belirsizliği 0.01
    İkisi 0.02 ediyor
    Sizin ürünlerinde müşteri tarafından verilen tolerans aralığınız 0.05 ise siz bu toleransı 0.03 olarak üretime vericeksiniz.Ve sapma ve ölçüm belirsizliğinden dolayı 0.02 yanlısta ölçüm yapsa kumpas müşterinin verdiği tolerans içinde olucak.
    Yani kısacası ölçüm belirsizliği ve sapma müşterinin size tanıdığı tolerans aralığınız içinde olması gerekiyor.Müşterinin size verdiği toleransta çalışırsanız 0.02 olan sapma ve ölçüm belirsizliği yüzünden ölçüm aletinden dolayı uygunsuzluk çıkabilir.
    Toleransları kısacaksınız ve kumpasın veya ölçüm aletinin yanlışlığını müşterinin toleransınız içine alıcaksınız ve sizden doğru olaran çıkan ürünler müşteride ölçüm aleti yüzünden geri dönmeyecek.
    Form ekleyemiyorum yetkim olmadığını söylüyor sistem

Mustafa.yldz093@gmail.com

Mail atarsanız form paylaşımında bulunabilirim.

İyi günler.

13. tmydmrr

tmydmrr Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba Fatih bey,
    Öncelikli burada bulunan ve bunları okuyan herkes adına ben de teşekkür etmek isterim.

Bizim de bir denetim sırasında karşımıza söyle bir şey cıktı; Kalibrasyon firmasının verdiği değerleri kabul edemeyeceğimiz, kendi tolerans aralığımızla karşılaştırmamız gerektiğini söylediler. Bizlerde her kalibrasyon dönemi sonunda her cihaz icin (terazi ve termocouple) söyle basit bir hesaplama yapıyoruz.

(-)tolerans < sapma+ölçüm belirsizliği < (+)tolerans

Eğer sapma+ö.b'liği bu aralık dısındaysa terazi burada, bu ölçümler için kullanılamaz diyoruz. Sorunumuzda ölçüm aralıklarına göre tolerans belirleyememek. Örneğin; 300 gr'da +/-0,5gr tolerans veriyorsak ölçüm yukarı ve aşağı cıktıkca toleransı nasıl değiştirebileceğimize karar veremiyoruz. Şuan maalesef sabit tutuyoruz.

14. tmydmrr

tmydmrr Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhabalar,
    Bizim sıkıntımız kendi içimizde tolerans aralığı belirleyememek. Aralığı geniş tutarsak düşük kapasiteli terazilere uygun değilken uygun onayı veriyoruz, dar bir aralık olursa da büyük terazilerimizde uygunsuz onayı oluyor. Tolerans aralıklarınızı nasıl belirlediniz acaba?

15. mesutdeniz

mesutdeniz Orgeneral Moderatör Üye

Beğenilen Mesajları:
    130
    Ödül Puanları:
    841
    Merhabalar,

Ölçüm aletini kullandığınız yere göre tolerans yani kabul aralığı verir ve o aralıkta kalibre ettirirsiniz.
    Misal 1 kglık hassas terazi ile maksimum 300 grlık ürünler ölçüyorsanız 1000gr için kalibre ettirmenize gerek yoktur.
    300 gr için aldığını ölçüm belirsizliği ile sapmanızı belirler aşağı yukarı toleransınız belirli olur. Burada ki tolerans sizin üründeki kabul aralığınıza göre şekilleneceği için her biri içinde farklı olabilir.

Büyük terazi veya hassas terazi için elbette toleranslarınız ayrı olmalıdır. Hatta aynı iki terazi kullanım yerine göre de farklılık göstermesi olasıdır.

Umarım yardımcı olmuştur iyi çalışmalar dilerim.

16. ertanben

ertanben Onbaşı Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    11

ilyas bey konu ile ilgili bir kaç şey sormak isterim size ulaşabileceğim bir adres bırakır mısınız?

17. mrvmrv

Beğenilen Mesajları:
    6
    Ödül Puanları:
    111
    Merhabalar,
    vida tampon mastarımızı kalibrasyona gönderdik. Kalibrasyon sertifikasında aşağıdaki şekilde bir değerlendirme yapılmış. Nasıl bir değerlendirme yapıldığını anlamayamadım. Yardımcı olusanız sevinirim.

upload_2021-11-5_9-56-57.png

18. mesutdeniz

mesutdeniz Orgeneral Moderatör Üye

Beğenilen Mesajları:
    130
    Ödül Puanları:
    841
    Cihazınız standardın belirlediği aralıkta çalışıyor.(ölçüm belirsizliği de eklenerek bakılır)
    4.49088 - 4.48188 arasında yani kullanıma devamı uygundur.

19. mrvmrv

Beğenilen Mesajları:
    6
    Ödül Puanları:
    111
    Merhaba,

4.49088-4.48188 standardın belirlediği aralık mı ? Bunun için DIN 861 standardından mı faydalanacağım?

20. Mert Çobanoğlu

Mert Çobanoğlu Onbaşı Üye

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba, TS ISO 1502 standardında da bulabileceğinizi düşünüyorum.

Sayfayı Paylaş