Önemli Ölçüm Aletleri Kalibrasyonu Ile Ilgili Yanlış Bilinenler

Konusu 'Genel' forumundadır ve fthtncl tarafından 29 Mart 2018 başlatılmıştır.

   
 1. Eylül

  Eylül General Moderatör Üye

  Katılım:
  15 Ocak 2018
  Mesajlar:
  39
  Beğenilen Mesajları:
  25
  Ödül Puanları:
  181
  Bahsettiğiniz standardı nereden bulabilirim. Satın mı almam gerekiyor? İçerik olarak TS 9505 den farklı mı?
   
 2. hdsgn

  hdsgn Teğmen Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2019
  Mesajlar:
  10
  Beğenilen Mesajları:
  3
  Ödül Puanları:
  31
  Merhaba, Peki bu cihazlar için belirttiğiniz doğrulama yeterli mi? Ayrıca kalibrasyon gerekir mi?
   
  fthtncl bunu beğendi.
 3. fthtncl

  fthtncl Orgeneral Moderatör

  Katılım:
  31 Aralık 2017
  Mesajlar:
  698
  Beğenilen Mesajları:
  838
  Ödül Puanları:
  841
  Belirtilen kriterlere uygun ortam oluşuyor ve yapılabiliyorsa yeterli olacaktır. Hangi ölçüm aletinin kalibrasyonunu yapacaksanız, onun kalibrasyon standardına uygun bir şekilde doğrulama yapabiliyorsanız bu daima geçerli olacaktır. Sonuç olarak bu kalibrasyon işlemini yapan firmalar da bu standartlara göre bu işlemi yapmaktadırlar.
  Önemli olan 3 şey,
  -Yetkin personel
  -Neye göre yapıldığı (İlgili Standart)
  - Doğrulamada kullanılacak ekipmanın ölçme hassasiyetinin doğrulama yapılacak cihazdan daha hassas olması (Referans cihazın da kalibrasyonu yapılmış olması)
   
 4. hdsgn

  hdsgn Teğmen Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2019
  Mesajlar:
  10
  Beğenilen Mesajları:
  3
  Ödül Puanları:
  31
  Öncelikli olarak kumpas, mikrometre, cetvel ve metreler için doğrulama yapılacak. Uygun mastarlarımız var. Personellerimize Ankarada 17025 eğitimi araştırıyoruz şuan. TSE eğitim almış belgei bir arkadaşımız sadece bu doğrulamanın yeterli olmayacağını söyledi. Bu biraz kafamı karıştırdi. Kalibrayon standartlarına nereden ulaşabilirim. Bu konuda da yardımınızı rica ederim.
   
  fthtncl bunu beğendi.
 5. fthtncl

  fthtncl Orgeneral Moderatör

  Katılım:
  31 Aralık 2017
  Mesajlar:
  698
  Beğenilen Mesajları:
  838
  Ödül Puanları:
  841
  Maalesef bazı eğitimciler kalibrasyon hizmet tedarikçilerini desteklemek maksadıyla bazı gerçekleri ortaya çıkarmamaktadır. Sizin referansınız standart olmalı ve standarttan bu maddeyle ilgili bir kesiti de ekte paylaşıyorum.
  http://www.isofrm.com/konu/mikrometre-kalibrasyon-talimati-din-863-1.653/
  http://www.isofrm.com/konu/kumpas-mikromtre-ve-blok-mastar-dogrulama-formlari.621/#post-1357
  http://www.isofrm.com/konu/kumpas-mikrometre-ve-blok-mastar-dogrulama-talimatlari.620/

  Bu konuları da inceleyiniz. Burada standarda göre hazırlanmış talimatlar ve formlar bulunmaktadır.
   

  Ekli Dosyalar:

  • 7.1.5.2.png
   7.1.5.2.png
   Dosya Boyutu:
   31,2 KB
   Görüntüleme:
   112
 6. AssasiNoss

  AssasiNoss Onbaşı Üye

  Katılım:
  3 Aralık 2018
  Mesajlar:
  8
  Beğenilen Mesajları:
  7
  Ödül Puanları:
  11
  Fatih Bey ,
  Kalibrasyon ve dogrulama arasındaki fark nedir biz firmamızda mastar bloklar ile kalibrasyon yapıyoruz kendimiz sadece blokları belgeli firmadan kalibre ettiriyoruz 2 senede bir. prosedürde kalibrasyon yazmamız dogrumu yoksa doğrulama mı yazmalıyız?
   
  fthtncl bunu beğendi.
 7. fthtncl

  fthtncl Orgeneral Moderatör

  Katılım:
  31 Aralık 2017
  Mesajlar:
  698
  Beğenilen Mesajları:
  838
  Ödül Puanları:
  841
  Kalibrasyon
  1.Kalibrasyon, ekipmanınızın ürettiği ölçümlerde doğruluğun korunmasını sağlayan bir işlemdir.
  2.Herhangi bir ekipmanın kalibrasyon performansı referans standardına göre karşılaştırılır.
  3.Kalibrasyon, ölçümlerin doğruluğunu garanti eder.
  4.Aletlerinizi periyodik olarak kalibre etmeniz gerekir. Ölçümlerde bir “kayma” olup olmadığını belirleyin ve kalibrasyonla ortadan kaldırın.

  Doğrulama
  1.Doğrulama, bir ürünün, hizmetin veya sistemin tutarlı bir şekilde kabul edilebilir kriterler dahilinde sonuçlar sağladığı güvencesini sağlayan belgelenmiş bir süreçtir.
  2.Doğrulamada kullanılan referans standartlar yoktur ya da zorunlu değildir.
  3.Doğrulama, kullanılan tüm işlemler, ürün grupları veya kullanılan yöntemler arasında tutarlılık kanıtı sağlar.
  4.Doğrulama için böyle bir gereklilik yoktur. Mevcut sistemde herhangi bir değişiklik yaptığınızda veya yeniden doğrulama süresine ulaştığınızda yapılmalıdır.

  Eğer tüm işlemleri kalibrasyon yapar gibi yapıyorsanız o zaman kalibrasyon demelisiniz. Yani yaptığınız işlem uluslararası standartlara uygunsa o zaman kalibrasyon yazmalısınız. Ama eğer kendi belirlediğiniz yöntemlere ve sisteme dayalı bir çalışma ve de bu çalışmaya dayalı tutarlılık sonuçları elde etmek için yapıyorsanız o zaman doğrulama demelisiniz.
   
  Son düzenleme: 30 Temmuz 2019
 8. Osman Bey

  Osman Bey Er Üye

  Katılım:
  6 Kasım 2019
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajları:
  1
  Ödül Puanları:
  1
  Merhabalar,
  Yazılarınızı araştırma yaparken tesadüfen gördüm, bilgi ve tecrübelerimi ben de paylaşmak isterim.
  Kalibrasyon; doğruluğundan emin olunan (izlenebilirliği sağlanmış) referans ölçüm cihazı ile doğruluğundan emin olunamayan bir ölçüm cihazını mukayese ederek ölçüm sonuçlarını raporlama işlemidir. Bu işlem sırasında olmazsa olmazlar, ulusal yada uluslararası standartlara dayanan, belirli ortam şartları sağlanmış (sıcaklık ve nem), bu konuda yetkin personel tarafından yapılan işlemler sonrası ölçüm belirsizliğinin hesaplanması gereklemektedir.
  Doğrulama; bir ölçüm siteminin belirli şartları sağladığını açık kanıtların elde edilmesi işlemidir. Doğrulama bir kalibrasyon işlemi değildir ve kalibrasyon yerine kullanılamaz.
  Kalite yönetim standartlarının ölçümlerin izlenebilirliğini sağlamak için doğrulamayı kabul ettiği durumlarda özellikle mekanik cihazlar için (kumpas,mikrometre,mihengir vb) doğrulama yaparken ortam sıcaklığı çok önemli bir etkendir.Ülkemizdeki laboratuvarda bu cihazların kalibrasyonu için kullanılan referanslar (mastarlar) çoğunlukla 20 ± 2 °C sıcaklıklakta kalibre edilmektedir. Aynı şekilde mekanik cihazlarda bu ortam sıcaklığında kalibre ediliyor. Bu nedenle mekanik cihazları kullanırken yada doğrularken sıcaklık farklından gelecek değerleri de hesaba katmak gerekmektedir. Doğrulama/kalibrasyon yapmak için diğer arkadaşların da belirtiği üzere eğitim, ekipman, talimat,form ve yetkin personeliniz yok ise veya maliyetleri yüksek geliyor ise, kalibrasyon hizmetini dışarıdan almak daha mantıklı olacaktır.
  Kalibrasyon periyodlarının belirlenmesi ile ilgili Türkak'ın web sayfasında Dokümanlar kısmına ILAC-G24 rehber dokümanının Türkçe hali yer almaktadır.
  İyi çalışmalar
   
  fthtncl bunu beğendi.
 9. deryasinan

  deryasinan Onbaşı Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2019
  Mesajlar:
  9
  Beğenilen Mesajları:
  1
  Ödül Puanları:
  11
  Fatih Bey Merhaba, 17025 2017 revizyonunda personel yetkinliğinin izlenmesi ile ilgili çalışma örneğiniz varmıdır?Şimdiden teşekkür ederim.
   
 10. merve tutar

  merve tutar Er Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2020
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajları:
  1
  Ödül Puanları:
  1
  merhaba
  Öncelikle paylaşılan bilgiler için teşekkür ederim.
  Firmamız bünyesinde sıcaklık,basınç ve terazi doğrulamaları yapıyoruz. Doğrulama formumuzda ise ''kabul kriteri'' ibaresi mevcut. Bu ibareye ise biz ±2 C değerini vermişiz. Öncelikli sorum doğrulama yaparken kabul kriterimizi kullanılacak noktaya göre mi belirlemeliyiz ? Yada bu ibare nasıl belirlenmeli ?
  İkinci olarak müşteri denetimimizde yaşadığım bir sorun da şuydu. Kabul kriteri değerim formda belirtilmiş. Sapmam 0,4 C ve ölçüm belirsizliği ise 0,8 C idi. Denetçi ölçüm belirsizliğinin yani 0,8 C nin kabul kriterine göre uygun olmadığını belirtti ve raporladı. ±2 C ye göre belirlenmesi gerektiğini bununda 4 C üzerinden 1/10 u olması yani 0,4 C nin üzerine çıkmaması gerektiğini söyledi.

  Bu konuda bilgilerinizi aktarmanızı rica ediyorum.
  İyi günler.
   
  fthtncl bunu beğendi.
 11. fthtncl

  fthtncl Orgeneral Moderatör

  Katılım:
  31 Aralık 2017
  Mesajlar:
  698
  Beğenilen Mesajları:
  838
  Ödül Puanları:
  841
  Merhaba,
  Kabul kriterinizi kullanım yerine göre belirlemek daha sağlıklı olacaktır. Kullanım yeri hassasiyetine göre belirlenebilir.
  İkinci sorunuza gelince;
  Denetçi bu konuda haklı. 0,4 C lik bir sapma olan yerde 0,8 ölçüm belirsizliği olursa bir tezatlık oluşur. Ölçüm belirsizliği sapma değerinden aşağıda olmalı ki sapma şansınız olsun. Fakat burada denetçinin formülüne takıldım. Yanlış olabilir diye düşünüyorum. Sıcaklık ölçümüyle ilgili standartlara bakacağım bu konu için.
   
 12. merve tutar

  merve tutar Er Üye

  Katılım:
  6 Ocak 2020
  Mesajlar:
  2
  Beğenilen Mesajları:
  1
  Ödül Puanları:
  1

  Merhaba Fatih Bey,
  Kalibratörümüzün üretici firmasından zamanında alınan bir exel sayfası (formülleri hazırlanmış )kullanıyoruz. Burada belirsizlik bileşenleri girilmiş , firma kalibratörü onlara gönderdiğimizde kalibrasyonunu yaparak bunları güncelliyor. Benim aklıma takılan durum buradaki belirsizlik bileşenlerinin yanlış girilmiş olabilir mi fikri ? Sanırım bunun için üretici firmayla görüşmem gerekiyor.

  Ayrıca sizden yardım isteyeceğim bir konu daha var,
  Sıcaklık, basınç ve terazilerin kalibrasyonu için formüllü bir form kullanan var mıdır aramızda. Paylaşım yapılabilirse çok sevinirim.

  Şimdiden çok teşekkür ederim.
   
 13. Cagoz

  Cagoz General Moderatör Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2018
  Mesajlar:
  43
  Beğenilen Mesajları:
  48
  Ödül Puanları:
  181
  Herkese Merhaba,
  Yeni göreve başladığım firmada düzenli kullanılan ölçüm cihazlarının kalibrasyonu yılda 1 kez yapılıyor, raporlar listeler sapama değerlendirmeleri ok.
  Ancak, farklı statüde bulunan cihazlar da mevcut;
  - Eski bir proje için alınmış, kullanılmış, proje bitince kullanım ihtiyacı olmayan cihazlar (mihengir, komparatör gibi )
  - Sapma değeri yüksek, bir fonksiyonu arızalı, kalıp revizyonu ve ürün ölçümü ile alakalı olmayan noktalarda kullanılan cihazlar

  Bu cihazların kontrol altına alınabilmesi, kullanımının sınırlandırılması ve takibinin yapılması amacıyla bir liste yaptık.
  Hangi cihaz, sorumlusu kim, sapmalı mı atıl mı belirttik.
  Sapmalı/Arızalı olanlara KIRMIZI, atıl durumda olanlara TURUNCU etiket yapıştırdık. Bunları "KALİBRASYON KAPSAMI DIŞINDAKİ ÖLÇÜM CİHAZLARI TALİMATI" ile tanımladık.
  Bu talimatı da bu cihazları kullanan personele anlatıp imza karşılığı dağıtımını yaptık.

  Sorum şu;
  Tüm bu faaliyetlerde gerek ISO 9001'e gerekse IATF 16949'a aykırı bir durum var mıdır?
   
  mrvmrv bunu beğendi.
 14. palazsafetybelts

  palazsafetybelts Onbaşı Üye

  Katılım:
  7 Mayıs 2019
  Mesajlar:
  5
  Beğenilen Mesajları:
  9
  Ödül Puanları:
  11
  Ölçüm belirsizliği çift yönlü olduğu için 0,8*2=1,6 + 0,4 = 2 demiş olabilir.
   
 15. MüzeyyenY

  MüzeyyenY Er Üye

  Katılım:
  28 Mayıs 2020
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Merhaba Fatih Bey. Konuyla alakasız olacak ama acaba talimatlar F8.08-01 gibi isimlendirilebilir mi? Ve kaç adet talimat yapılıyor ve bunlar neler ?
   
 16. mehmet tuncay

  mehmet tuncay General Moderatör Üye

  Katılım:
  20 Nisan 2020
  Mesajlar:
  52
  Beğenilen Mesajları:
  22
  Ödül Puanları:
  181
  sıkıntı yaratır. kritik ölçülerin ölçümünü tanımladığınız yerde bu aletler olacak. operasyon kontrol formlarında ölçüm yaptığınız aletlerin listesinin olduğu yerde arızalı/sapmalı malzeme bulundurmak makro uygunsuzluktur. bknz iatf '' 4.4.1.2 ''
   
  Cagoz bunu beğendi.
 17. metroloji

  metroloji Er Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2020
  Mesajlar:
  3
  Beğenilen Mesajları:
  3
  Ödül Puanları:
  1
  Bende söyle bir şey sormak istiyorum Cmm Blok mastarlarınızı doğrulamak için kullandınız, hassasiyeti daha fazla olduğu için peki CMM başka ölçümlerde kullanıyor musunuz ?
  Kullanıyorsanız Referans cihaz sadece doğruladığınız mastarlar için kullanılması gerekmiyor mu ? Referans cihazın mantığı o değil mi yada ben yanlış biliyor olabilirim şimdiden teşekkürler cevabınız için
   
  fthtncl bunu beğendi.
 18. fthtncl

  fthtncl Orgeneral Moderatör

  Katılım:
  31 Aralık 2017
  Mesajlar:
  698
  Beğenilen Mesajları:
  838
  Ödül Puanları:
  841
  Merhaba,
  Hayır. Sadece o cihazı doğrulamak için kullanılması diye bir durum söz konusu değil. Öyle olursa herkes için doğrulama/kalibrasyon işleri büyük külfet olur. O cihaz zaten ölçüm için üretilmiş. Başka üründe ölçseniz sadece ölçüm işi yapmış oluyorsunuz. Başka amaçla kullanmıyorsunuz cihazı. Amacının dışında kullanım olmadıktan sonra cihazı her zaman referans olarak kullanabilirsiniz. Tabi bu referans cihazında uluslarası geçerli kalibrasyon kayıtları olmalıdır
   
 19. metroloji

  metroloji Er Üye

  Katılım:
  16 Haziran 2020
  Mesajlar:
  3
  Beğenilen Mesajları:
  3
  Ödül Puanları:
  1
  Teşekkür ederim ben Cmm gibi yoğun kullanılan bir cihazında referans cihaz olarak kullanılabilmesi benim açımdan da iyi oldu çünkü adı üstünde referans cihaz mantığını doğruladığı ölçü aletini yada mastarın dışında kullanılamamasıydı diye biliyordum Kalibrasyon şirketlerinden gelenler ile sohbet ettiğimde bu şekilde aktarılmıştı tabi bir belge veya standarda tabi mi onu sormamıştım Tekrardan teşekkür ederim bu bilgi benim içinde altın değerinde
   
  fthtncl bunu beğendi.
 20. fthtncl

  fthtncl Orgeneral Moderatör

  Katılım:
  31 Aralık 2017
  Mesajlar:
  698
  Beğenilen Mesajları:
  838
  Ödül Puanları:
  841
  Şu kısmı atlamamalıyız.
  Kalibrasyon yaparken bu dedikleriniz geçerli. Yani referans cihaz sadece kalibrasyon için kullanılmalı. Ama biz kalibrasyon yapmıyoruz. Doğrulama yapıyoruz. O nedenle bizim için böyle bir zorunluluk bulunmuyor.Muhtemelen arkadaşlar kalibrasyonu kastettiler. Çünkü doğrulamalar, kalibrasyonun aksine daha basite indirgenir ve her işletmenin şartları düşünülerek uygulanabilir olması gerekir. Kalibrasyon işin içine girdiğinde zaten bir çok standart zorunluluğu ve ortam şartları da buna dahil olur.
   
  metroloji bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş