Önemli Ölçüm Aletleri Kalibrasyonu Ile Ilgili Yanlış Bilinenler

Merhaba,
17025 egitim sertifikasi olan birinden ya da danisman bir firmadan egitim alabilirsiniz. Daha sonra ya kendi egitim sertifikanizi ya da egitim aldiginiz kisi sahissa ve sertifika veremiyorsa onun egitim seftifikasini denetiminizde yaninizda bulundurunuz. Eger sisteminiz 9001 se cogu denetci boyle bir sertifika sormayacaktir. Egitimle ilgili dilerseniz ben yardimci olabilirim
Merhaba Fatih Bey, eğitimle ilgili yardımcı olur musunuz?

Bence bu talimatı kullanmayın. Yani en azından bu şekilde kullanmayın. Yorumlama da hatalar var çünkü. Talimat kullanmak yerine sadece bir tablo oluşturun (Kalibrasyon değerlendirme tablosu v.s. gibi ) ve o tablo üzerinden hareket edin. Burada ölçüm cihazlarınızı tanımlayın. Belirttiğiniz tolerans aralıklarını girin (izin verilen sapma diyebilirsiniz başlığına) ve de karşılarına cihazların sertifikalarında belirtilen max. sapma değerini girin. Toleranslarınız içinde bir sapma değeriyse kabul edin. Değilse ne yapılacağı ile ilgiyi bilgiyi içeren de bir sütuna gerekli bilgileri girin. Bu şekilde yeterli olacaktır.Kolay gelsin
Fatih bey merhaba,
Forumun üzerinde biraz zaman geçmiş ama bahsettiğiniz bu değerlendirmeyi destekleyebilecek bir tablo paylaşmak istedim.

Ekli dosyalar

• Kalibrasyon Değerlendirme.xlsx
    49.1 KB · Görüntüleme: 43
Fatih bey merhaba,
Forumun üzerinde biraz zaman geçmiş ama bahsettiğiniz bu değerlendirmeyi destekleyebilecek bir tablo paylaşmak istedim.
Merhaba,

Takip ettiğiniz sistemin benzerini bende kullanıyorum fakat sizin formalize ediş şekliniz daha güzel olmuş. Bir sorum olacak. Kumpas üzerinden gidelim; kalibrasyon prosesinde 200 lük bir kumpasta 20,45,120,200 değerleri için ölçüm yapıldığında farklı sapmalar geldiğinde hangi değeri baz alarak tek değer yazıyorsunuz. Örnek görsel ekledim. 1710394883736.png

Merhaba,

Takip ettiğiniz sistemin benzerini bende kullanıyorum fakat sizin formalize ediş şekliniz daha güzel olmuş. Bir sorum olacak. Kumpas üzerinden gidelim; kalibrasyon prosesinde 200 lük bir kumpasta 20,45,120,200 değerleri için ölçüm yapıldığında farklı sapmalar geldiğinde hangi değeri baz alarak tek değer yazıyorsunuz. Örnek görsel ekledim. Ekli dosyayı görüntüle 2599
Özge hanım merhaba,
Biz her zaman en yüksek sapma değerini alıyoruz. Çünkü operatör kumpası her aralıkta kullanabilir. Ama sizin kullanım aralığınız örnek veriyorum 0-30 mm arası ve bu aralıkta 0,01mm sapma mevcut. Bu sapma sizin için kabul edilebilir bir sapma ise bunu belirterek sadece bu aralıkta kullanılması gerektiğini de tanımlayarak sapma değerinizi 0,01 mm alabilirsiniz. Bizim uygulamamız bu şekilde, sapması yüksek olan cihazları kaba işleme yapılan bölümde kullanıyoruz. Ve o ölçüm cihazının sadece o makinede kullanılması gerektiğini tanımlıyoruz.

Özge hanım merhaba,
Biz her zaman en yüksek sapma değerini alıyoruz. Çünkü operatör kumpası her aralıkta kullanabilir. Ama sizin kullanım aralığınız örnek veriyorum 0-30 mm arası ve bu aralıkta 0,01mm sapma mevcut. Bu sapma sizin için kabul edilebilir bir sapma ise bunu belirterek sadece bu aralıkta kullanılması gerektiğini de tanımlayarak sapma değerinizi 0,01 mm alabilirsiniz. Bizim uygulamamız bu şekilde, sapması yüksek olan cihazları kaba işleme yapılan bölümde kullanıyoruz. Ve o ölçüm cihazının sadece o makinede kullanılması gerektiğini tanımlıyoruz.
Tekrardan merhaba,
Kullanıma uygunluğunu belirlemek için formulü tariflediğiniz bir prosedür talimat vs var mıdır acaba?

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri