Covid 19 Güvenli Üretim Belgesi

weakness

Orgeneral
Moderatör
Üye
Merhaba

Sanayi kuruluşları için TSE nin yayınlamış olduğu Covid 19 Güvenli üretim belgesi ile ilgili çalışan veya başvuru yapıp belge almış olan var mı?

Merhaba,

Denetimde aklımda kaldığı kadarıyla notlarımı paylaşayım.
Öncelikle dokümantasyon kısmında önemli prosedür ve talimatların bir kısmını paylaşıyorum.
Gönderdikleri ön değerlendirme listesini doldurmanız eksikliklerinizi görmeniz açısından ve denetim açısından çok faydalı olacaktır.
  • Tedarikçi ayağından başlayalım.
  • Tedarikçilerin covid ile ilgili bilgilendirilmesi ve hijyen kontrollerinin yapıldığı ile ilgili taahütname aldık.
  • Gelen malzeme ve araçların kontrolü ve kayıtları.
  • Eğitimler
  • Eğitim planı ve çalışanların covid üzerine bilgilendirilmiş olması
  • Atıkların ,özellikle maske ve kkd lerin çevre ve şehircilik bakanlığının belirtildiği şekilde mi bertaraf edmesi.
  • Girişte ateş ölçümü, kişilerin ellerini dezenfekte etmesi, sosyal mesafe uygulanması,
  • Güvenlik personelinin konu hakkında bilgili olması, ateş olunca ne yapacağını bilmesi
  • ziyaretçi ve giriş çıkış kayıtları.
  • ziyaretçiler için sağlık kayıtları ve ateş ölçümlerinin kayıtları
  • her alanda temizlik ve dezenfeksiyon kayıtları
  • yemekhanede tek kullanımlık malzeme olması
  • sosyal mesafeye uygun yerleşim olması
  • su sebilleri/ otomatlar varsa kaldırılması ve/veya kullanılmaması
  • servislerde beklenilen önlemler alınmış olmalı
  • Üretim alanlarında makinelerde temizlik ve dezenfeksiyon kayıtları
  • İşletmeye ait binek araçların her yolcu taşıması sonrası temizlik ve dezenfeksiyon işlemi
Aklıma gelenler bunlar.
geldikçe yazarım. Ekte verdiğim dosyalar dışında isg uzmanın hazırladığı risk değerlendirmesi ve acil eylem planlarıda önemlidir.
Soru listesinde yazan kayıt ve dokümanlarında olması gerekiyor.

iyi çalışmalar dilerim.

Ekli dosyalar

• YS.TL.10 İZOLASYON VE KARANTİNA TALİMATI.DOCX
    110.1 KB · Görüntüleme: 155
  • YS.PR.09 HİJYEN VE ENFEKSİYON ÖNLEME PROSEDÜRÜ.docx
    42.7 KB · Görüntüleme: 152
  • YS.TL.12 İSG VE ÇEVRE FAALİYETLERİ TALİMATI.docx
    1.2 MB · Görüntüleme: 125
  • YS.TL.11 SALGIN HASTALIK İLETİŞİM TALİMATI.DOCX
    22.8 KB · Görüntüleme: 147
  • ÖN DEĞERLENDİRME SORU LİSTESİ.DOCX
    112 KB · Görüntüleme: 142
Merhaba,

Öncelikle dokümantasyon kısmında önemli prosedür ve talimatların bir kısmını paylaşıyorum.
Gönderdikleri ön değerlendirme listesini doldurmanız eksikliklerinizi görmeniz açısından ve denetim açısından çok faydalı olacaktır.
  • Tedarikçilerin covid ile ilgili bilgilendirilmesi ve hijyen kontrollerinin yapıldığı ile ilgili taahütname aldık.
  • Eğitimler
  • Atıkların ,özellikle maske ve kkd lerin çevre ve şehircilik bakanlığının belirtildiği şekilde mi bertaraf edmesi.
  • Girişte ateş ölçümü, kişilerin ellerini dezenfekte etmesi, sosyal mesafe uygulanması,
  • Güvenlik personelinin konu hakkında bilgili olması, ateş olunca ne yapacağını bilmesi
  • İşletmeye ait binek araçların her yolcu taşıması sonrası temizlik ve dezenfeksiyon işlemi
Aklıma gelenler bunlar.
geldikçe yazarım. Ekte verdiğim dosyalar dışında isg uzmanın hazırladığı risk değerlendirmesi ve acil eylem planlarıda önemlidir.

iyi çalışmalar dilerim.
Su sebili konusunda kesinler mi?
Otomatları kaldırdık.Ancak sahada 100 civarı su sebili var ve 1000 kişilik bir işletmeyiz.

Merhaba,

Karantina odası olarak şirket içerisinde pandemi süresi boyunca sadece karanti amaçlı kullanılacak bir oda mı ayarlandı? Birde kayıtlarda karantina altındaki kişi için lavabo ihtiyacı yazıyordu bu lavaboda aynı şekilde normal zamanlarda kullanılmayacak, olası bir durum için hazır ve dezenfekte edilmiş olarak kullanılmadan bekliyor olacak değil mi?

Su sebili konusunda kesinler mi?
Otomatları kaldırdık.Ancak sahada 100 civarı su sebili var ve 1000 kişilik bir işletmeyiz.
Soru listesinde ve denetçi de aynı şekilde kaldırılmasını bildirdiler.
Kaldırmak mümkün değilse bardaklara el değmeden tek tek verilecek şekilde bulaşıyı engelleyecek tedbirler ile kullanabilirsiniz.
Denetimde bardak sular olması gerektiği belirtildi.
Kahve otomatları dezenfeksiyonu ve her kullanım sonrası kişinin el dezenfeksiyonu sağlanırsa kullanılabilir.

Merhaba,

Karantina odası olarak şirket içerisinde pandemi süresi boyunca sadece karanti amaçlı kullanılacak bir oda mı ayarlandı? Birde kayıtlarda karantina altındaki kişi için lavabo ihtiyacı yazıyordu bu lavaboda aynı şekilde normal zamanlarda kullanılmayacak, olası bir durum için hazır ve dezenfekte edilmiş olarak kullanılmadan bekliyor olacak değil mi?
Karantina odası özel olarak ayrılmış küçük bir odadır.
Amaç burda sağlık kuruluşuna sevk edene kadar bulaşıyı önlemektir.
Tuvalet imkanı bizde de yoktu ama birşey denmedi.

Soru listesinde ve denetçi de aynı şekilde kaldırılmasını bildirdiler.
Kaldırmak mümkün değilse bardaklara el değmeden tek tek verilecek şekilde bulaşıyı engelleyecek tedbirler ile kullanabilirsiniz.
Denetimde bardak sular olması gerektiği belirtildi.
Kahve otomatları dezenfeksiyonu ve her kullanım sonrası kişinin el dezenfeksiyonu sağlanırsa kullanılabilir.
Mesut Bey

Ellerine sağlık gerçekten önemli bilgiler paylaşmışşsınız deneetimi atlatınca bende görüşlerimi paylaşacağım.

Merhaba,

• Eğitimler
Aklıma gelenler bunlar.

iyi çalışmalar dilerim.

Teşekkür ederiz, paylaşımınız için , ben de konuyla ilgili TSE'nin düzenlediği eğitime katıldım, bu konuda denetim yapan uzman verdi eğitimi.
Yayınladıkları soru listesindeki sorularla ilgili zorunluluklar mevzuat ile kaldırılmışsa mevzuatı öncelik almamız gerektiği söylendi. Özellikle servis araçları için kapasitenin azaltılması gibi konularda güncel durumları değerlendiriyorlarmış.

Teşekkür ederiz, paylaşımınız için , ben de konuyla ilgili TSE'nin düzenlediği eğitime katıldım, bu konuda denetim yapan uzman verdi eğitimi.
Yayınladıkları soru listesindeki sorularla ilgili zorunluluklar mevzuat ile kaldırılmışsa mevzuatı öncelik almamız gerektiği söylendi. Özellikle servis araçları için kapasitenin azaltılması gibi konularda güncel durumları değerlendiriyorlarmış.
Meltem hanım
Evet bize de öyle dendi.
Bilim kurulu kararları önemli ve takip etmek gerekiyor.

Sanayi kapsamındaki tüm sektörler alıyor, turizm için farklı bir belge veriliyor. zorunluluk yok, biz de başvuru yapacağız, pazarlama için kullanacağız.
teşekkür ediyorum cevap için sanayi diye geçiyor heryerde. Sanki hijyen sektörüne daha yakın gibi geldi ama gereklilik ve artıları konusunda çok bilgi sahibi olamadım.

Merhaba, Enfeksiyon Önleme ve Kontrol Eylem Planı/Planları konusunda bir örnek var mı acaba? bizim aksiyon planı dediğimiz karşılığı olabilir mi? Yardımcı olursanız sevinirim.
Merhaba,

Örnek plan paylaşıyorum.

Ekli dosyalar

• ENFEKSİYON ÖNLEME VE KONTROL EYLEM PLANI.DOCX
    35.3 KB · Görüntüleme: 129
Merhabalar,
Kllima veya havalandırma ile alakalı denetimlerde dikkat ettikleri hususlar nelerdir, denetim geçiren arkadaşlar yardımcı olabilir mi?

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri