IATF 16949 / FORD ÖZEL İSTEKLERİ GÜNCELLENDİ

Merhaba,

FORD ile çalışan firmalar ekteki dokümanı temin etmeli
mevcut durumu ile istekleri karşılaştırarak GAP analizi yapmanızda fayda var
 
Merhaba, çalıştığım firma kauçuktan sızdırmazlık contaları üretiyor. Pazarımız ağırlıklı otomotiv ancak çok çeşitli sektörlere hizmet veriyoruz. Otomotivde de Tear 2 çalışıyoruz(doğrudan otomotiv firmalarıyla değil, 1. alt tedarikçilerine parça veriyoruz). Mevcut belgemiz ISO 9001 ve IATF'ye geçiş hedefliyoruz. Bu durumda bizim de bu belgeyi (ve diğer otomotiv MÖİ kitapçıklarını) edinmemiz zorunlu mu(IATF kapsamında)?
 
merhaba,

IATF konuşmaya başlandığımız an düz mantıkla kılavuz kaynaklara dış kaynaklı doküman olarak sahip olmalısınız.
hem tier 2 hem de onun OEM ine ait olan dış kaynaklı dokümanları edinmelisiniz. GAP analizi ile sisteminiz ve istekler arasındaki açıklıkları bulup dokümantasyonunuzda müşteri özel isteklerini entegre etmelisiniz. bu dokümanları da dış kaynaklı doküman izleme listesi ile takip etmelisiniz. sadece takip etmek değil bir periyot ile (aylık) takip ettiğinizi ispatlayan dokümanlara ihtiyacınız var.

bir tane örnek verecek olur isek;
mühendislik değişiklikleri 10 iş günü içinde firma içinde değerlendirilecek diye bir istek olduğunu düşünün ve bu isteğin müşterinin özel bir isteği olduğunu düşünün (böyle bir istekleri de var bu arada:)

sizin değişiklik yönetimi prosedürünüzde/talimatınızda veya akşınızda;

FORD MÜŞTERİ ÖZEL İSTEĞİ (EFFECTIVE 1 MARCH 2024)
Bu istek burada yazacak

FİRMA UYGULAMAMIZ;
Ford mühendislik değişikliği 10 iş günü içinde iç değişiklik fizibilitemiz yapılmaktadır. f104 formu ile kayıt altına alınmaktadır.

Denetçi ne yapıyor bunu denetlerken;
DEĞİŞİKLİK VAR DİYORSUNUZ. ne zaman geldi diyor. bunu gösteren mail dokümanları gösteriyorsunuz. istek tarihi ve sizin f104 formu tarihlerini karşılaştırarak. müşteri özel isteğinin yerine getirilip getirilmediğinin kontrolü sağlıyor

umarım anlatabilmişimdir
 
Detaylı yanıtınız için çok teşekkür ederim. Periyodik gözden geçirme yaptığımız Dış Kayn. doküman takip sistematiğimiz mevcut. Eksiğimiz müşteri özel isteklerinin toplandığı bir veri tabanı. Format konusunda karar veremiyorum. Müşteri isimlerinin ve gereksinimlerinin(özel isteklerinin) olduğu bir tablo var taslağımda ama şu noktada takılıyorum:
* Ürün bazındaki özel istekler bu genel tabloya dahil edilmeli mi? Örneğin A ürününe ait bir malzeme şartnamesine uygunluk gereksinimi var veya yanmazlık şartı var ama B ürününde bir şartname yok , bu noktada ürün ürün eklemek gerekli mi emin olamadım.
* İlk sütunda müşteri isimleri , diğer sütunlarda genel başlıklar halinde özel isteklere göre sütun başlıkları vermek ve ona göre içini doldurmak yeterli mi? Örneğin sütun başlıkları olarak ; Kalite PPM, Teslimat Hedef, Teslimat şartları, Problem/Uygunsuzluk Çözme Şartları, Değişiklik Yönetimi, SPC/CPK, PPAP şartları, Yasal Gereklilikler, vb.

Sizin örnekle de ilişkilendirirsem; Ford satırında Değişiklik Yönetimi olarak "Ford mühendislik değişikliği 10 iş günü içinde iç değişiklik fizibilite güncellenir" diye açıkça yazmam yeterli mi?
Yada daha kısa yoldan Ford CSR Manuel'e atıf yapıp kapatabilir miyim tabloda?
 
merhaba,

****bunun ispatı APQP / PPAP tır. bu sistem içinde ürüne özgü müşteri özel isteklerini yerine getirdiğinizi ispatlamanız gerekir. sizin paylaştığınız resim dikkat ederseniz IATF 16949 kurallar ile ilgilidir. bunun için şu anda zorunlu olmayan matris tablosu kullanmanızı tavsiye ederim (standart numaraları ve müşteri özel isteği var/yok)
Ürün bazındaki özel istekler bu genel tabloya dahil edilmeli mi? Örneğin A ürününe ait bir malzeme şartnamesine uygunluk gereksinimi var veya yanmazlık şartı var ama B ürününde bir şartname yok , bu noktada ürün ürün eklemek gerekli mi emin olamadım.

****açıkça yazmanız gerekir. atıf yapılır ise etkinliği olmaz. amaç müşteri özel istekleri ile ilgili kurumsal hafızanın izlenebilirliğini artırmaktır.


sizin örnekle de ilişkilendirirsem; Ford satırında Değişiklik Yönetimi olarak "Ford mühendislik değişikliği 10 iş günü içinde iç değişiklik fizibilite güncellenir" diye açıkça yazmam yeterli mi?
 

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri
Üst