Dokümantasyonda Revizyon Tarihi Hk.

ozgeyldrmglryz

Teğmen
Üye
Arkadaşlar merhaba,

çalıştığım firmada BGYS dokümantasyon temsilcisi olarak görev almaktayım.

27001 sistemini şirkete ilk kurarken danışman firmadan destek alarak bu sistemi başlattık ve devam ettiriyoruz. bu eğitimler sırasında bir doküman üzererinde değişiklik yapıldığında revizyon tarihi ve revizyon no atılır. bunun dışında gözden geçirme yapıldığında belge üzerinde bir değişiklik yapılmadığında revizyon tarihi atılmasına gerek yoktur. bilgisini almıştır.

ancak gelen dış denetimlerden birinde her sene revizyon tarihi atılması gerektiği bilgisi verildi bunun üzerine her sene tüm belgelere revizyon tarihi ve revizyon no vermeye başladık. herhangi bir değişiklik yapmadan revizyon tarihi atmak uygun bir durum mu ?

birde elimizde bir tatbikat plan tablosu mevcut ve forma plan senaryosu yazılarak tatbikat yapılığ imzalanıyor.

örneğin formun revizyon tarihi "Yayın Tarihi:30.04.2015 Rev. Tarihi/Rev. no:03.01.2019/03" bu şekilde.

form formatı en son 03.01.2019 tarihinde güncellenmiş ve 08.02.2019 tarihi itibari ile bu plan gerçekleştirilerek form altına 08.02.2019 tarihli imza atılmış. form revziyonu hatalımı olmuş oluyor.

revizyon tarihini imza tarihi ile aynı mı yapmalıyım.?

konu ile ilgili desteğinizi talep ediyorum.

Arkadaşlar merhaba,

27001 sistemini şirkete ilk kurarken danışman firmadan destek alarak bu sistemi başlattık ve devam ettiriyoruz. bu eğitimler sırasında bir doküman üzererinde değişiklik yapıldığında revizyon tarihi ve revizyon no atılır. bunun dışında gözden geçirme yapıldığında belge üzerinde bir değişiklik yapılmadığında revizyon tarihi atılmasına gerek yoktur. bilgisini almıştır.

ancak gelen dış denetimlerden birinde her sene revizyon tarihi atılması gerektiği bilgisi verildi bunun üzerine her sene tüm belgelere revizyon tarihi ve revizyon no vermeye başladık. herhangi bir değişiklik yapmadan revizyon tarihi atmak uygun bir durum mu ?

birde elimizde bir tatbikat plan tablosu mevcut ve forma plan senaryosu yazılarak tatbikat yapılığ imzalanıyor.

örneğin formun revizyon tarihi "Yayın Tarihi:30.04.2015 Rev. Tarihi/Rev. no:03.01.2019/03" bu şekilde.

form formatı en son 03.01.2019 tarihinde güncellenmiş ve 08.02.2019 tarihi itibari ile bu plan gerçekleştirilerek form altına 08.02.2019 tarihli imza atılmış. form revziyonu hatalımı olmuş oluyor.

Öncelikle her yıl revizyon tarihi atmanıza gerek yok. yanlız döküman hazırlama prosedüründe belirtilmiş olan örneğin benim dök.haz.pros. de şu yazıyor
1.1. Prosedürlerin dağıtımı, kullanılmayanların imhası ve yenilerinin onay alınıp, dijital ortama aktarılması Kalite Müdürü tarafından sağlanır. Prosedürlerde revizyon ihtiyacı veya yeni prosedür talebi ilgili standartta olabilecek değişiklikler, uygulamadan doğan güçlükler ve/ veya tetkikler sonucu alınan uygunsuzluklar nedeniyle olabilir. Böyle bir durumda ilgili birim veya yetkili, dokuman talebini Dokuman Talep Formu’nu (FRM 001) doldurarak Kalite Müdürü ne iletir. İlgili onayın alınmasıyla yeni prosedür oluşturulur veya revizyon gerçekleştirilir. Genel Müdür tarafından onaylanan prosedürler yürürlüğe girer.
Gözden geçirme maksadıyla herhangi bir revizyon yapılmadıysa revizyon tarihi değiştirmemesi gerekiyor.

Arkadaşlar merhaba,

2. sorunuzu net olarak anlayamadım. Revizyonu form tablosuna mı yapıyorsunuz yoksa formun içeriğine mi ??

Öncelikle her yıl revizyon tarihi atmanıza gerek yok. yanlız döküman hazırlama prosedüründe belirtilmiş olan örneğin benim dök.haz.pros. de şu yazıyor
1.1. Prosedürlerin dağıtımı, kullanılmayanların imhası ve yenilerinin onay alınıp, dijital ortama aktarılması Kalite Müdürü tarafından sağlanır. Prosedürlerde revizyon ihtiyacı veya yeni prosedür talebi ilgili standartta olabilecek değişiklikler, uygulamadan doğan güçlükler ve/ veya tetkikler sonucu alınan uygunsuzluklar nedeniyle olabilir. Böyle bir durumda ilgili birim veya yetkili, dokuman talebini Dokuman Talep Formu’nu (FRM 001) doldurarak Kalite Müdürü ne iletir. İlgili onayın alınmasıyla yeni prosedür oluşturulur veya revizyon gerçekleştirilir. Genel Müdür tarafından onaylanan prosedürler yürürlüğe girer.
Gözden geçirme maksadıyla herhangi bir revizyon yapılmadıysa revizyon tarihi değiştirmemesi gerekiyor.

bu konuda bende böyle biliyorum ve düşünüyorum ancak denetimcilere bunu anlatamadık her yıl bu konudan uygunsuzluk dönüşü alınca çareyi güncellemekte bulduk. :(

bu konuda bende böyle biliyorum ve düşünüyorum ancak denetimcilere bunu anlatamadık her yıl bu konudan uygunsuzluk dönüşü alınca çareyi güncellemekte bulduk. :(
Ben prosedürümü gösterirdim eğer böyle bi soru gelseydi.
15 yıldır bu işi yapıyorum hiç bir firma (Breau Veritas , TüV, Aja, szutest ) hiç biri böyle bişey sormadı.

2. sorunuzu net olarak anlayamadım. Revizyonu form tablosuna mı yapıyorsunuz yoksa formun içeriğine mi ??

bir toplantı tutanağı olsun elimizde ve
yayın tarihi "F.17 Yayın Tarihi:06.01.2015 Rev tarihi/Rev. No: 26.12.2018/3" olsun.

toplantı yapıyoruz ve toplantı tarihimiz 01.02.2019. revizyon tarihini 01.02.2019 olarak değiştirmem gerekiyor mu?

bir toplantı tutanağı olsun elimizde ve
yayın tarihi "F.17 Yayın Tarihi:06.01.2015 Rev tarihi/Rev. No: 26.12.2018/3" olsun.

toplantı yapıyoruz ve toplantı tarihimiz 01.02.2019. revizyon tarihini 01.02.2019 olarak değiştirmem gerekiyor mu?
Kusura bakmayın ben mi anlayamıyorum acaba :)
Toplantı tutanağı formunun toplantı içeriği ve tarihi ile alakasını mı soruyorsunuz ???

evet tamda bu. Cuma günü denetime gelen ekip, rev: 01 , 12.08.2009 revziyon tarihli formda 2018 yılında toplantı yapmışsınız neden revizyon tarihiniz eski diye bir soru geldi

her toplantı tarihinde formu revize etme şartım yok değil mi?

Ayrıca Her yıl uygunsuzluk dönüşü olması pek muhtemel değil şöyle ki tekrarlanan uygunsuzluk majör e dönüşür.
Aslında bu duruma uygunsuzluk vermesi de pek ihtimal olarak görünmüyor. Sonuçta başıma geldiği için söylüyorum denetçinin yazmış olduğu uygunsuzluk kararlarını bir dayanağa
bağlaması gerekiyor

evet tamda bu. Cuma günü denetime gelen ekip, rev: 01 , 12.08.2009 revziyon tarihli formda 2018 yılında toplantı yapmışsınız neden revizyon tarihiniz eski diye bir soru geldi

sizin denetçiye o soruyu sorduğu anda aynen şunu demeniz gerekiyor.
alt kısımdaki form revizyonu dur. içerik ile alakalı değildir.

Merhaba,
Anlaşılan size acemi bir denetçi gelmiş. Maalesef böyle şeyler mümkün olabiliyor. Revizyon ancak ve ancak form taslağında kullanımı farklılaştıran bir durum ortaya çıktığında değiştirilir.

Tabii ki şart değil. Ancak, 9 senedir güncellenmeyen bir form mevcut ve bunu sorgulaması mantıksız değil. Evet hiçbir şey değişmemiş olabilir formunda. Ama en azından gözden geçirip ufak da olsa değişikliğe gidilebilir diye düşünüyorum.

Tabii ki şart değil. Ancak, 9 senedir güncellenmeyen bir form mevcut ve bunu sorgulaması mantıksız değil. Evet hiçbir şey değişmemiş olabilir formunda. Ama en azından gözden geçirip ufak da olsa değişikliğe gidilebilir diye düşünüyorum.
ihtiyaç duymamışım sadece bir toplantı formu. Neden Değiştireyim ki ????? Prosedür desen tamam , Talimat desen oda tamam. ama formdan bahsediyoruz :)

ihtiyaç duymamışım sadece bir toplantı formu. Neden Değiştireyim ki ????? Prosedür desen tamam , Talimat desen oda tamam. ama formdan bahsediyoruz :)
Zaten ihtiyaç duyulmadığı için değiştirilmesine gerek yok; buna herkes katılıyor. Ki ben de bundan bahsediyorum. Ben buradan değil denetçi gözüyle bakıyorum. Takılması normal ve bu tür muhabbetlere girmemek için de gözden geçirip yenilemek lazım.
Bu arada 5 soru işareti nedir?

Zaten ihtiyaç duyulmadığı için değiştirilmesine gerek yok; buna herkes katılıyor. Ki ben de bundan bahsediyorum. Ben buradan değil denetçi gözüyle bakıyorum. Takılması normal ve bu tür muhabbetlere girmemek için de gözden geçirip yenilemek lazım.

Bende ihtiyaç yoksa revizyona da gerek yok diyorum. Denetçi eğer buna takılıyor ise Acemi bir denetçi dir yada buna cevap veremeyen bir kaliteci acemi bir kalitecidir. Sırf denetçi takılacak diye form revizyon etmek bana komik geliyor.
5 soru işareti 5 kere okudum mesajınızı 5 kere de bir anlam veremedim demek oluyor.

Bu tür muhabbetlere girmemek için denetçiden dayanak istemek lazım. İhtiyaç duymadığım bir dokümanı sırf denetçi tatmin olsun diye ya da başka şeyleri görmezden gelsin diye değiştiremem. Piyasadaki denetçilerin bir çoğunun sisteme çok hakim olmadığını düşünenlerdenim. (Karşılaştıklarıma oranla söylüyorum bunu) Yeri gelecek onlar bizden bir şey öğrenecek yeri gelecek biz onlardan. İşte bunun için denetlenirken biz de denetlemeliyiz.

Sistemler dinamik olmalıdır elbette güncellenmelidir. Fakat bu durum kuruluşun karmaşıklık yapısı(standartlar diyor), kültürü vb. hususlardan mutlaka etkilenir. Kullanımı hem faaliyetinize hem standardın gerekliliklerine uygunsa neden revizyon yapasınız. Sırf denetçi öyle önerdi/uygun gördü diye form güncellenmez. Bana mantıklı gelmiyor. Standarda ve sistemlerimize gerçekten hakim olmamız gerekiyor ki böyle denetçilerle karşı karşıya kaldığımızda savunma yapabilelim. Uygunsuzluğu standardın hangi maddesine göre yazdılar çok merak ettim.

Merhaba,

Herhangi bir değişiklik olmadıkça revizyon yapılmaz mantıklı değildir.
Bence denetçi orada dokümanların gözden geçirilmesini söylemek istemiş olabilir. Bu gözden geçirmeyi de yıllık olarak yapabilirsiniz diye belirtmiş.
Prosedür ve talimatları gözden geçirmelisiniz ama formlar için bunu yapmak mantıklı olmaz çünkü formu kullananlar bu talebi anlık olarak iletirler.

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri