Sifir Atik Hk.

bkuzu

Orgeneral
Moderatör
Üye
Merhaba,

Geçtiğimiz hafta ISO 14001 ÇYS Yeniden belgelendirme denetimi geçirdik.
Denetimde sıfır atık yönetmeliği kapsamında görev tanımlarına ilgili kişilerin görev ve sorumluluklarının yani firmadaki bir çok insanın görev tanımına eklenmesi gerektiği söylendi. Kısa ve öz olacak şeklinde kişilerin sorumluluklarını nasıl bir cümle ile ekleyebilirim.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

sıfır atık yönetmeliğine tabi değilseniz böyle bir zorunluluk yok, sadece ıso14001 çyse bağlı olarak atık yönetim prosedür veya talimatlarına uymak şeklinde genel bir ifade ekleyebilirsiniz tüm görev tanımlarına. varsa diğer çevre talimatlarınız (su, hava vs kontrolü talimatları) refere edebilirsiniz. atık ayrıştırmada yer alan kilit personel için detay görevleri yazabilirsiniz. atık alanı sorumlusu, temizlik görevlileri veya meydancılar, atık sevkiyatından sorumlu kişiler vb.

Sorumluyuz maalesef :( Şöyle bizim zaten mevcutta atık saha sorumlusu, Çevre yönetim temsilcisi ve yardımcısı aynı zamanda Çevre danışmanımız var ancak sıfır atık kapsamına göre anladığım kadarıyla bütün personellerin görev sorumlulukları var ve bunlar görev tanımında kısa kısa da olsa belirtilmeli. Denetim de denetçimizin söylediği buydu sıfır atık yönetmeliğinin belirli bir geçiş süreci olduğu içinde sadece gözlem olarak belirttiler ):

Sorumluyuz maalesef :( Şöyle bizim zaten mevcutta atık saha sorumlusu, Çevre yönetim temsilcisi ve yardımcısı aynı zamanda Çevre danışmanımız var ancak sıfır atık kapsamına göre anladığım kadarıyla bütün personellerin görev sorumlulukları var ve bunlar görev tanımında kısa kısa da olsa belirtilmeli. Denetim de denetçimizin söylediği buydu sıfır atık yönetmeliğinin belirli bir geçiş süreci olduğu içinde sadece gözlem olarak belirttiler ):

Ben de iş güvenliği uzmanı ve çevre mühendisi görevlerini ilgili yönetmeliklerden aynen alıp görev tanımına eklemiştim :) sıfır atık yönetmeliğinde de vardır. uyarlayabilirsiniz diye düşünüyorum.

Şuana kadar ufak tefek bişeyler buldum ama yönetmelikten de destek alacağım :) Teşkkür ederim.

Merhabalar,
Bizim şu şekilde bir uygulamamız var. Belki kullanmak bu şekilde yönetmek isteyen olabilir diye yazıyorum.
1. Herkesin pozisyonuna bağlı bir görev tanımı var.
2. Görev, sorumluluk, yetkinlik matrisi adında bir matrisimiz var. ( pozisyon, grup vb. ayrımların hepsi tek tek yazılı)

Genel görev tanımında sadece pozisyonumuza bağlı maddeler bulunuyor.
Görev sorumluluk matrisinde de; imza yetkisi, işletme kapatma yetkisi, durdurma yetkisi, basına açıklama yapma yetkisi, fabrika tahliye yetkisi, kvkk yetkilisi ......... artık hangi pozisyonun yetkisindeyse o alanda bir madde yazılıyor. Bunun yanında herkesin standartlar çerçevesinde genel sorumlulukları varken örneğin iç tetkikçi iseniz başka sorumluluklarınız olacaktır bunlar tek tek belirtiliyor.
Kullanım açısından çok rahat ettik. Bu şekilde görev tanımları da gereksiz kalabalık olmuyor. Sade ve öz şekilde hazırlanıyor.

Sıfır Atık Projesi Kalite Yönetim Sistemi gibi başlı başına ayrı mı yoksa ISO 14001 ÇYS içerisinde bir proje mi ?

Sıfır Atık Projesi Kalite Yönetim Sistemi gibi başlı başına ayrı mı yoksa ISO 14001 ÇYS içerisinde bir proje mi ?
ISO 14001 içinde düşünebilirsiniz.
Farkı proses atıkları ile değil ofis ve ortak sosyal alanlardan çıkan atıkların kayıt altına alınıp lisanslı firmalara verilmesini içeriyor.
Bu nedenle 14001 içinde daha kolay yönetilebilir. Tabi bu sizin kararınıza bağlı.

ISO 14001 içinde düşünebilirsiniz.
Farkı proses atıkları ile değil ofis ve ortak sosyal alanlardan çıkan atıkların kayıt altına alınıp lisanslı firmalara verilmesini içeriyor.
Bu nedenle 14001 içinde daha kolay yönetilebilir. Tabi bu sizin kararınıza bağlı.
ıs0 14001 den de bağımsız bir şekilde yönetilebilir miyiz yani ?

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri