Risk Analizi

Sorununuzu da belirtseydiniz. Hangi konuda yardım istiyorsunuz?
Merhabalar;
Bende kalite olayına yeni girenlerdenim. Şubat ayında işe başladım. Çalıştığım firma ürüne TSE Belgesi almak istiyor. Bunun için TSE'ye başvurumuzu yaptık. Firma bir danışman ayarlamış, danışman daha önce aynı sektörde danışmanlık yaptığı 9001:2008 belgelerini benim bilgisayara yükledi ve bu belgelerde yazanları kendi logomuzu, revizyon tarihlerini belirlediğimiz formlara kopyala yapıştır yap diyip geçti.Çünkü 3 ayda baştan bir sistem yaratamayacağımızı söyledi evet o konuda haklı.
Danışman,daha önceden de bildigi TSE Denetmeninin ürün belgelendirme denetiminde sadece şu belge var mı var bu belge var mı var şeklinde denetim yaptığını, ISO 9001 : 2015 Denetimi olsaydı evet detaylara takılabileceğini fakat ürün denetiminde böyle birşeyin söz konusu olmadığını söyledi. TSE Denetimi için özel bir firmadan 9001: 2015 belgesi aldık ancak parayla tabiki !!! Bu foruma yeni üye oldum ve paylaşımlarınızı gördükçe 9001 : 2015 revizyonu ile ilgili çok eksiğim olduğunun bilincine vardım. En basitinden RİSK ANALİZİ m yok. TSE Denetmeni 9001 : 2015 belgesi almışsınız hani nerde risk analisiniz dese benim verebileceğim bir cevap var mı ?
Danışmana bu soruyu yöneltim, 2015 versiyonuna geçiş yıl sonuna kadar o yüzden risk analizin olup olmaması cokta sorun değil dedi ama çok mantıksız geldi çünkü biz 9001 : 2015 belgesini zaten aldık !
Beni ürün belgelendirme ile ilgili biraz aydınlatırsanız çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler.

Ürün belgelendirme hakkında bilgi sahibi değilim malesef. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlar konuya dahil olursa yanıtlayacaklardır.
Kolay gelsin.

Merhaba;
Bir konuda sizden ricam olucak.Yeni ürün devreye alma konusunda risk analizi örneğiniz mevcut mu?Denetime gireceğim maalesef konuyla ilgili hazırlığım yok.Yardımcı olabilir misiniz. Sizden Sitedeki tüm arkadaşlardan yardım bekliyorum.

Merhaba Arkadaşlar;
Yemi ürün devreye alma konusunda risk analizi çalışması yapmış arkadaş var mı? Konuyla ilgili örnek paylaşabilir missiniz?

Geçtiğimiz ay sonunda 16949, 9001 ve 14001 denetimlerinden geçtim. 14001 e bakan denetçi risk ve fırsatlar için oluşturduğum tablo için bir şey demedi ancak 16949 denetiminde denetçi risk analizi değilde Hata türü analizi (FMEA) yaptığımı söyledi. Tetkikçi göre çıkabilecek her hatayı değerlendirmiş olmak riskleri tespit etmek anlamına gelmiyor. Her süreçte bir sürü hata yapılabilir, ancak hata yapılmadığı zaman oluşmayacak şeyler olup risk durumları ile hataların birbiri ile karıştırılmaması ve olabilecek her hata ile oyalanılmaması gerektiğini vurguladı.

Örnek olarak ben riskler başlığı altında hatalı ürün üretilmesi yada eski versiyon teknik resme göre üretim yapılması riskini değerlendirmiş buna istinaden tehlike ve tehditleri bulmuşum buna da müşteride hat duruşu demişim. Ancak tetikçinin söylediği müşteride hat duruşu asıl riskimiz, ancak yanlış versiyona göre üretim yapılması üretim sahasında yanlış üretim yapmak bir hatadır bu hatanın sonucunda müşteri hattını durduruyor bile olsak uygun şekilde değerlendirilmesi gerektiği ve risk şiddetlerine göre hangi risk kabul edilebilir hangisi kabul edilemez tespit edilip bir aksiyon alınması gerektiğini iletti.

Risk değerlendirmesini yaptık ve risklerimizi değerlendirdikten sonra hangi durumlarda hangi riskler altında çalışmamız gerekecek ve bu durumlarda ne yapmalıyız bunu acil ve beklenmedik durum planlarında belirtmeliyiz (Md.6.1.2.3) Risk şiddeti yüksek olan ve müşteriyi etkileyecek tüm risklere karşı nasıl bir yol izlenecekse bu beklenmedik durum planında açıklanmalıdır.

Bu sebeple örnekler üzerinden ilerlediğimde gördüm ki hata analizi yapmışım ve bu yaptığım bana minör uygunsuzluk olarak geri döndü. Süreçlerin gerçekten müşteriye etkisi başta olmak üzere değerlendirilerek risklerin belirlenmesi gerekiyor.

Tabi ki bu söylediklerim firmamıza gelen tetikçinin beyanda bulunduğu fikirleridir tetkikçiden tetkikçiye farklılık gösterebilir. Yinede aklınızda bulunsun.

Umarım yazdıklarımın fikir edinme acısından yardımı dokunur.

Geçtiğimiz ay sonunda 16949, 9001 ve 14001 denetimlerinden geçtim. 14001 e bakan denetçi risk ve fırsatlar için oluşturduğum tablo için bir şey demedi ancak 16949 denetiminde denetçi risk analizi değilde Hata türü analizi (FMEA) yaptığımı söyledi. Tetkikçi göre çıkabilecek her hatayı değerlendirmiş olmak riskleri tespit etmek anlamına gelmiyor. Her süreçte bir sürü hata yapılabilir, ancak hata yapılmadığı zaman oluşmayacak şeyler olup risk durumları ile hataların birbiri ile karıştırılmaması ve olabilecek her hata ile oyalanılmaması gerektiğini vurguladı.

Örnek olarak ben riskler başlığı altında hatalı ürün üretilmesi yada eski versiyon teknik resme göre üretim yapılması riskini değerlendirmiş buna istinaden tehlike ve tehditleri bulmuşum buna da müşteride hat duruşu demişim. Ancak tetikçinin söylediği müşteride hat duruşu asıl riskimiz, ancak yanlış versiyona göre üretim yapılması üretim sahasında yanlış üretim yapmak bir hatadır bu hatanın sonucunda müşteri hattını durduruyor bile olsak uygun şekilde değerlendirilmesi gerektiği ve risk şiddetlerine göre hangi risk kabul edilebilir hangisi kabul edilemez tespit edilip bir aksiyon alınması gerektiğini iletti.

Risk değerlendirmesini yaptık ve risklerimizi değerlendirdikten sonra hangi durumlarda hangi riskler altında çalışmamız gerekecek ve bu durumlarda ne yapmalıyız bunu acil ve beklenmedik durum planlarında belirtmeliyiz (Md.6.1.2.3) Risk şiddeti yüksek olan ve müşteriyi etkileyecek tüm risklere karşı nasıl bir yol izlenecekse bu beklenmedik durum planında açıklanmalıdır.

Bu sebeple örnekler üzerinden ilerlediğimde gördüm ki hata analizi yapmışım ve bu yaptığım bana minör uygunsuzluk olarak geri döndü. Süreçlerin gerçekten müşteriye etkisi başta olmak üzere değerlendirilerek risklerin belirlenmesi gerekiyor.

Tabi ki bu söylediklerim firmamıza gelen tetikçinin beyanda bulunduğu fikirleridir tetkikçiden tetkikçiye farklılık gösterebilir. Yinede aklınızda bulunsun.

Değerli paylaşımınız için teşekkürler.

Paylaşım için teşekkürler. Ben de hep firmamız açısından riskleri değerlendirmiştim. Müşteri tarafından hiç bakmadım. Ama benim risk analizi tablomda her riskin karşısında ilgili tarafı da var. Bu ilgili taraf bazen müşteri olabiliyor.

Merhaba,
IATF 16949 denetiminde bakım prosesinde ekipmanlara da risk analizi yapmalısınız dediler. Ancak nasıl yapacağımıza karar veremedik. Risk analizi yapıp evet bu ekipman kritik mi demeliyiz yoksa belirlediğimiz kritik ekipmanlar için mi risk analizi yapmalıyız? Konu ile ilgili örnek bir dokümanınız var mı?

Merhaba,
IATF 16949 denetiminde bakım prosesinde ekipmanlara da risk analizi yapmalısınız dediler. Ancak nasıl yapacağımıza karar veremedik. Risk analizi yapıp evet bu ekipman kritik mi demeliyiz yoksa belirlediğimiz kritik ekipmanlar için mi risk analizi yapmalıyız? Konu ile ilgili örnek bir dokümanınız var mı?
Kestirimci bakım uyguluyor musunuz?

Merhaba,
Alternatifi olan ekipmanları risk analizine dahil etmek bana mantıklı gelmiyor. Ben üretim prosesi risk analizini oluştururken doğal afet durumunu ele almış ve önlem olarak da üretimin yurt dışındaki fabrikamıza kaydırılmasını göstermiştim. Siz de kritik ekipman için başka bir firmada üretim yapılmasını önlem olarak yazabilirsiniz. Böyle bir firma ile karşılıklı sözleşme imzalayabilirseniz daha da etkili olur. Bir başka seçenek de stoklu çalışıyoruz diyebilirsiniz.

Kestirimci bakımda zaten risk önleyici bir çalışma olduğundan bu bilgileri risk analizine ekleyebilirsiniz. Her makine/ekipman a uygulamanıza gerek yok. Sadece sizin için kritik olanları belirleyin (üretimi aksatacak/alternatifi olmayan) ve bunları makine/ekipman isimleriyle sırasıyla değerlendirin. Kestirimci bakımda kontrol ettiğiniz yerleri buraya yazabilir ve kestirimci bakımla kontrol altında tutulduğunu belirtebilirsiniz.
Ör. X ekipmanı
Risk - Elimizde sadece 1 adet olmasından ve sürekli kullanımından dolayı bozulma riski var. (Neresi bozulabilir? ...................................................)
Potansiyel Etkisi - Üretim aksaması - sevk gecikmesi
Alınması gerekli tedbir - Bozulacak parçalardan yedek bulundurulabiliyor ise onu belirtin. Ekipmandan yedek bulundurulabiliyor ise onu belirtin.
Pahalı bir ekipman ve de yedek bulundurmak zorsa kestirimci bakımı belirtin

Merhaba
Ürün için risk analizine ihtiyacım var. Örnekleri varsa paylaşabilir misiniz.
Sabun üreten bir firmayız. Denetleme olacak acilen ürün için risk analizi düzenlemem gerekiyor.

Merhaba
Ürün için risk analizine ihtiyacım var. Örnekleri varsa paylaşabilir misiniz.
Sabun üreten bir firmayız. Denetleme olacak acilen ürün için risk analizi düzenlemem gerekiyor.
Ürün için derken ürünün üretildiği prosesler için risk analizini kast ediyorsunuz sanırım ??
FMEA yapmayı deneyin bence.

evet üretimdeki risklerle ilgili risk analizi kritik kontrol noktalarının belirlenmesi risk şiddetleri olasılıkları iş sağlığı ve güvenli açısıondan değil haccp kapsamında ürüne metal girebilme tehlikesi, kıymık girebilme tehlikesigibi

evet üretimdeki risklerle ilgili risk analizi kritik kontrol noktalarının belirlenmesi risk şiddetleri olasılıkları iş sağlığı ve güvenli açısıondan değil haccp kapsamında ürüne metal girebilme tehlikesi, kıymık girebilme tehlikesigibi
Ben Metal Sanayisinde çalışıyorum. Bu gibi durumlar için benzer ürünlere FMEA uyguladım.

Merhabalar

IATF 16949 çerçevesinde risk analizlerini değerlendiriyorum. Bunun için değerli görüşlerinize ihtiyacım olacak;
Süreç bazlı risk analizlerinde üretim sürecinin risk analizini yaparken nasıl bir yol izlemeliyiz? Sonuç olarak yapılan tüm FMEA çalışmalarının temeli riskleri sorgulamak ve aksiyon almak oluyor. Aynı şekilde kalite sürecinin dede fmea ve kontrol planı ile risklerin gözden geçirildiğini düşünüyorum. Bununla beraber KPI formundaki sonuçlara göre risk analizi yapmamız doğru olur mu?

Elinizde kalite ve üretim için örnek olabilecek çalışma varsa paylaşabilir misiniz?

Teşekkürler.

Merhabalar

IATF 16949 çerçevesinde risk analizlerini değerlendiriyorum. Bunun için değerli görüşlerinize ihtiyacım olacak;
Süreç bazlı risk analizlerinde üretim sürecinin risk analizini yaparken nasıl bir yol izlemeliyiz? Sonuç olarak yapılan tüm FMEA çalışmalarının temeli riskleri sorgulamak ve aksiyon almak oluyor. Aynı şekilde kalite sürecinin dede fmea ve kontrol planı ile risklerin gözden geçirildiğini düşünüyorum. Bununla beraber KPI formundaki sonuçlara göre risk analizi yapmamız doğru olur mu?

Elinizde kalite ve üretim için örnek olabilecek çalışma varsa paylaşabilir misiniz?

Teşekkürler.
Merhaba,
Üretim veya kalite bölümünde tamamen ürün odaklı düşünmeyin risk analizlerini. Üretim bölümünde planlamaya uyum, deneyimli personel, ürün tedarik yöntemi, etkinlik/verimlilik, üretimin düzeni, isg faaliyetleri v.s bu gibi bir çok konu üzerinde risk ve fırsat değerlendirmeleri yapılabilir. Dediğiniz şekilde fmea ve kontrol planlarında değerlendirilen kısımları zaten ayrıca risk ve fırsat analizlerinde tekrar değerlendirmiyoruz. Daha genel ve doğrudan ürün bazlı olmayan kısımları değerlendiriyoruz. Şunu da ekleyebiliriz. Tasarım ve proses fmea çalışmalarında potansiyel etkiler genelde ürünün bir sonraki aşamasını etkiliyor ve imalat esnasında düzeltiliyor. Fakat seri imalatta oluşabilecek ve müşteri/son kullanıcı veya tüm ilgili tarafları ilgilendiren hatalar meydana gelebilir. Bunları tamamen fmealar ile değerlendiremeyiz. Risk çalışmalarını bu yüzden ilgili taraflar ve iç ve dış bağlam yönünden değerlendiriyoruz.

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri