Iso 14001: Yönetim Temsilcisinin Rolü Nedir?

fthtncl

Orgeneral
Moderatör
ISO 14001: Yönetim Temsilcisinin Rolü Nedir?

ISO 14001 çevre yönetim sisteminde yönetim temsilcisinin rolü nedir? Onlar ne yapar? Onlar niçin burada? Bu sorular, çoğunlukla bir çevre yönetim sistemi (ÇYS) uygularken, çoğunlukla ISO 14001 standardının rol hakkında çok fazla bilgi içermemesi nedeniyle sorulur. ISO 14001'teki Sorumluluk ve Yetki Tanımını Anlama başlıklı bir önceki blogda bah
settiğim kaynaklar, roller, sorumluluk ve otorite ile ilgili bazı gereksinimler 4.4.1 bölümünde yer almaktadır. Bu blog, çevre yönetimi temsilcisinin rolü hakkında kısaca bahsetmiştir. (genellikle yönetim temsilcisi olarak adlandırılır), ama burada rolün neyi gerektirdiğini açıklamak istedim.

ISO 14001'in bir yönetim temsilcisi gerektirmesinin nedeni nedir?

Bakılacak ilk şey, bir çevresel yönetim temsilcisinin neden başlaması gerektiğidir. Bu, ISO yönetim sistemi standardının ortak bir unsurudur ve temel olarak yönetim sisteminin, yönetim sisteminin çalıştığından emin olmak için genel sorumluluğu ve yetkiyi elinde tutan belirli bir yöneticiye sahip olmasını gerektirir. Yönetim temsilcisinin her şeyi yapması gerekmiyor, ama söylediği gibi, “burası burada durur.”

Yönetim temsilcisi rolü, ISO 14001 gerekliliklerinde iki bölüm halinde tanımlanmıştır. Birincisi, çevre yönetim sisteminin yürürlükte olduğundan emin olmak ve çalışmaya devam etmektir ve ikinci gereklilik, üst yönetimin yönetim sistemi ile neler olduğunu bilmesini sağlamak, böylece öncelikleri sıfırlayabilmeleri, kaynakları ayarlayabilmeleri ve planları değiştirebilmelerini sağlamaktır. gerekli olarak.

EMS'nin kurulduğundan, uygulandığından ve sürdürüldüğünden emin olun.

Yukarıda belirtildiği gibi, çevre yönetimi temsilcisi, yönetim sistemini yerinde kurmak için tüm eylemleri gerçekleştirmeye ve işlevini sürdürdüğüne karar vermesine gerek yoktur, ancak yönetim temsilcisi, kişilerin gerekli görevlere atanmasını sağlamalıdır. görevleri uygun şekilde yerine getiriyorlar mı ona bakmalıdır. Yönetim temsilcisi bunun nasıl gerçekleştiğinden nasıl emin olur? İşte bunun yapılabileceği bazı yollar:

Kurulmuş. Çevreyle (çevresel yönler olarak adlandırılır) etkileşime giren tüm süreçler tanımlanmalı ve yönleri yerinde izlemenin bir yolu olmalıdır. Yönetim temsilcisi olarak, şirketteki tüm süreçlerin gerçekleştirildiğinden emin olmak için çevresel yönlerin tanımlanmasını ve sınıflandırılmasını gözden geçirebilirsiniz. Bu işlem hakkında daha fazla bilgi için bkz. Çevresel yön tanımlama ve sınıflandırma. Kontrol edilecek ikinci öğe, ISO 14001'in gerektirdiği tüm süreçlerin çevre yönetim sisteminizde mevcut olup olmamasıdır. Tüm süreçler çevresel yönler için gözden geçirildiyse, tüm ISO 14001 süreçleri yürürlüktedir ve çalışanlar bunun kendilerini nasıl etkilediğini bilir, daha sonra çevre yönetim sistemi kurulur.

Uygulanan. Yönetim sisteminin uygulanmasını sağlayan ana unsur, iç denetimlerin ilk kümesidir. İç denetimler, çevre yönetim sistemi için oluşturulmuş tüm süreçleri kontrol ettiğinde, uygulamanızın kuruluş genelinde bilinip, yapılıp yapılmadığını bileceksiniz. Düzeltici faaliyetlere verilen cevap da dahil olmak üzere iç denetim sonuçlarının gözden geçirilmesi, uygulamanızın ne kadar iyi çalıştığına dair iyi bir gösterge verecektir.

Sürdürdü. Yönetim sisteminin bakımının doğrulanması çok önemlidir. Sistemin uygulanması için gerekli olan yönleri, süreçleri ve kaynakları belirleme konusundaki tüm sıkıntıların üstesinden gelmek, sistemin uygunluğunu sağlamak için takip etmemeniz halinde çaba harcamanız olacaktır. Bunu yapmanın ana unsuru yönetim gözden geçirmesidir. Yönetim gözden geçirmesinde, sistemin verimliliğini ve gelişmelerini beklendiği gibi sürdürdüğünden emin olmak için sistemdeki verilere bakacaksınız.

ÇYS'nin nasıl performans gösterdiğini bildirme

Çevre yönetimi temsilcisi için işlerin nasıl gittiğini bilmesi yeterli değil; Üst yönetim üyelerinin çevresel yönetim sisteminden beklenenleri ve iyileştirme hedeflerini ne kadar iyi karşıladığını bilmeleri de önemlidir. Bunu yapmanın ana yolu, ISO 14001'de belirtilen yönetim gözden geçirme sürecidir.

Yönetim gözden geçirmesi, aşağıdakileri içeren sistemdeki verilerin incelenmesini içerir:

1. İç denetimlerin sonuçları ve uyum denetimleri
  2. Dış taraflardan iletişim
  3. Düzeltici ve önleyici eylemlerin durumu
  4. Hedeflerin ve hedeflerin durumu
  5. İyileştirme önerileri
Çevresel yönetim sisteminin çıktılarına bakan bu gözden geçirmeden, üst yönetim, yönetim sisteminin ne kadar iyi ya da kötü performans gösterdiğini bilir ve daha sonra, kaynakların uygun şekilde uygulanması için ne yapılması gerektiğine karar verebilir.

Yönetim temsilcisi neden çok önemlidir?

Çoğu şirket için, üst yönetim üyeleri, bu ayrıntıların ne kadar önemli olduğu önemli olmaksızın, şirket içindeki her bir ayrıntıyı bir üst seviyeye taşıyamaz. Bu nedenle, bu bilgilerin gerektiğinde izlenmesi ve düzeltilmesi için bir temsilcisine ihtiyaçları vardır. Bu görevi üstlenen çevre yönetimi temsilcisi ile çevre yönetim sisteminin organizasyon boyunca düzgün bir şekilde izlenmesi, düzeltilmesi ve sürdürülmesi sağlanabilmektedir. Üst yönetim, bir yönetim sistemi kurmak ve uygulamak için gerekli olan kaynakları harcadığında, birisinin sahip olmasının sadece mantıklı olmasını sağlaması gerekir.

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri