Iç Tetkik Soruları

Merhaba arkadaşlar
ISO konusunda yeniyim.Bu iç tetkik sorularının hepsini denetim sırasında tüm bölümler için soruyor muyuz?
Bölüm bazında nasıl ayırt edebiliriz.Ben ilk Genel Müdür den başlayarak iç tetkik yapacağım.Her bölüm tüm sorulardan sorumlu mudur?
Bilgilendirebilirseniz sevinirim.

İyi çalışamalar

Merhaba arkadaşlar
ISO konusunda yeniyim.Bu iç tetkik sorularının hepsini denetim sırasında tüm bölümler için soruyor muyuz?
Bölüm bazında nasıl ayırt edebiliriz.Ben ilk Genel Müdür den başlayarak iç tetkik yapacağım.Her bölüm tüm sorulardan sorumlu mudur?

İyi çalışamalar
İç Tetkik

1. Giriş

Uygun, yeterli ve etkin bir kalite yönetim sistemi arayışında olan kurumların, KYS'nin amaçlandığı şekilde işlev görmesini ve sistemdeki zayıf bağlantıları ve potansiyel gelişme fırsatlarını tespit etmesini sağlamak için iç denetimler gerçekleştirmesi gerekir. İç denetim, üst yönetim için bir geri bildirim mekanizması olarak hareket eder; Üst yönetime ve ilgili diğer taraflara, sistemin ISO 9001 gerekliliklerini karşıladığına dair güvence verebilir. İç denetim sürecinin nasıl yönetildiği, kalite yönetim sisteminin etkinliğinin sağlanmasında önemli bir faktördür.

2. Gereksinimler ve Rehberlik

2.1 ISO 9001 maddesi 9.2.2 aşağıdaki gibi belirtilmiştir:

“Kuruluş, ilgili süreçlerin önemini, organizasyona etki eden değişiklikleri ve sonuçları dikkate alacak olan frekans, yöntemler, sorumluluklar, planlama gereklilikleri ve raporlama dahil bir denetim programını / programlarını planlayacak, kuracak, uygulayacak ve sürdürecektir.

Risk temelli düşünmeyi uygulayarak, bu gereksinimin, iç denetim programının, geçmiş tarihin sorunların meydana geldiği veya problemlerin devam etmesi muhtemel olduğu veya ortaya çıkması muhtemel olduğu süreçler ve alanlar üzerine odaklanması amaçlanmıştır. Bu problemler, insan faktörleri, süreç yeterliliği, ölçüm hassasiyeti, değişen müşteri gereksinimleri, çalışma ortamındaki değişiklikler vb. Konulardan kaynaklanabilir.

İç denetim programında daha yüksek düzeyde risk veya uygunsuzluklara sahip süreçlerin önceliği olmalıdır.

Riskin aşağıdaki gibi faktörlerden etkilendiği süreçlere özel dikkat gösterilmelidir:

- işlem kabiliyetindeki başarısızlığın ciddi sonuçları;

- müşteri memnuniyetsizliği;

- ürüne (veya prosese) yasal ve düzenleyici gerekliliklerle uyumsuzluk.

2.2 ISO 9004: 2009 Madde 8.3.3

“İç denetim problemleri, riskleri ve uygunsuzlukları tespit etmenin yanı sıra önceden tespit edilmiş uygunsuzlukların kapatılmasındaki ilerlemenin izlenmesi için (kök neden analizi ve düzeltici ve önleyici eylem planlarının geliştirilmesi ve uygulanması yoluyla ele alınması gereken) etkili bir araçtır. Alınan aksiyonların etkili olduğunun doğrulanması, örgütün amaçlarını yerine getirme yeteneğinin iyileştirilmesi yoluyla belirlenebilir. İç denetim, iyi uygulamaların (organizasyonun diğer alanlarında kullanılması düşünülebilir) ve iyileştirme fırsatlarının belirlenmesine odaklanabilir. ”

Not: bu ISO 9004 kılavuzu, ISO 9001 denetimi için denetlenebilir bir gereklilik değildir).

3. Denetim Rehberi

Üçüncü taraf denetçiler iç denetim süreçlerini incelediğinde, aşağıdaki gibi konuları değerlendirmelidirler:

- Denetim için gerekli ve uygulanan yetkinlikler,

- İç denetim sürecinin tarafsızlığı

- Kurum tarafından iç denetimlerin planlanmasında gerçekleştirdiği risk temelli düşünce,

- İç denetim sürecine yönetimin katılım derecesi,

- ISO 19011 tarafından sağlanan rehber (ancak ISO 9001'in kuruluşun ISO 19011'i kullanmasını gerektirmediğine dikkat edin) ve

- İç denetim sürecinin sonucunun kuruluş tarafından KYS'nin etkililiğini değerlendirmek ve iyileştirme fırsatlarını tanımlamak için kullandığı yol

Bir üçüncü taraf denetçisinin şunları yapması gerekir:

a) Kurumun kritik alanları ve diğer parametreleri belirleme yaklaşımını değerlendirir.

Örneğin, kuruluşun tanımladığı:

▪ Ürün kalitesi açısından kritik olan süreçler,

▪ karmaşık süreçleri veya özel dikkat gerektirenler

▪ Doğrulanması gereken süreçler

▪ Nitelikli personelin ihtiyaç duyduğu süreçler

▪ Süreç parametrelerinin yakından izlenmesini gerektiren süreçler

▪ Sık kalibrasyon ve / veya doğrulama gerektiren izleme ve ölçme faaliyetleri;

▪ Birden fazla noktaya yayılan ve / veya emek yoğunluğu olan faaliyetler ve süreçler.

▪ Sorunların meydana geldiği veya risk altında olduğu süreçler ve

▪ Etkinlik ve verimlilik önlemlerini tanımlayan süreç performans göstergeleri oluşturulmuş ve bu önlemler kurumun genel amaç ve hedefleriyle uyumlu mu?

Organizasyon bu tür süreç ve faaliyetlerin denetim sıklığını oluştururken bu bilgileri kullanıyor mu?

b) kurumun iç denetçilerinin ve denetim ekiplerinin yeterliliğini değerlendirir;

Organizasyonun kanıtı olmalı:

▪ İç denetçiler için yeterlilik şartlarını belirledi,

▪ denetçileri uygun eğitimle yürütür,

▪ İç denetçilerin ve denetim ekiplerinin performansını izlemek için bir süreç yürütüyor,

▪ Denetim ekiplerinde, sektöre özel bilgi birikimine sahip olan personeli kapsar (böylece belirli bir süreçteki veya faaliyetteki sapmanın ürün kalitesi için önemli bir sonuca yol açabileceğini belirleyebildikleri şekilde)

İç denetçilerin, denetim sürecinin sonucuna verilebilecek olan içsel tehlikeyi anladıklarına dair bir analiz yapılmalıdır.

▪ Denetimin sonucu için önemli olan bir şeyi göz önünde bulundurmamak,

▪ Uygun olmayan bir örnekleme rejimi seçin,

▪ Alınan kanıtları uygun olmayan şekilde veya

▪ Denetim planından ve iç denetim prosedürlerinden sapma.

c) denetimlerin planlamasını değerlendirmek;

Kurum, iç denetim faaliyetlerinin yürütülmesi sırasında mevcut kaynakların kullanımını en üst düzeye çıkarabilmelidir. Bu, iç denetimlerin planlamasına risk bazlı bir yaklaşımın benimsenmesiyle kolaylaştırılabilir. Bu riske dayalı yaklaşımın sonuçları, kuruluşun denetim programını, iç denetimlerin sıklığını, süresini ve kapsamını tanımlamasına olanak sağlayacaktır, çünkü 9001 bu kriterleri belirtmemektedir.

Kurumun iç denetim süreciyle, kaynakların etkin ve verimli kullanılmasını sağlamak için iç denetim planının geliştirilmesinde risk bazlı bir yaklaşımın kullanılmasını dikkate alıp almadığı tespit edilmelidir. Bu ayrıca denetim sürecindeki denetim başarısızlığı riskinin ve denetim sonuçlarının en aza indirilmesini sağlamalıdır.

Organizasyon, gelecekteki iç denetimlerin planlanmasında geçmiş denetim sonuçlarından yararlanma sürecine sahip olmalıdır.

d) Kurumun etkili bir iç denetim programı uyguladığına dair kanıt arayın.

Yukarıdaki faktörleri göz önünde bulundurarak ve iç denetim sürecinin KYS'ye yönelik somut iyileştirmelere yol açıp açmadığını inceleyerek, üçüncü taraf denetçi, kurumun etkin bir iç denetim programı uygulayıp uygulamadığına ilişkin bir karar verebilmelidir. İç denetimlerin sonucu, KYS'nin etkililiğinin analizine kanıt sağlar.

Üçüncü taraf denetiminin, kurumun iç denetleme süreçlerini üçüncü taraf denetiminin sonuna doğru denetlemesi iyi bir uygulamadır. Denetçiler, iç denetim sürecinin sonuçlarını kendi bulgularına göre karşılaştırabilecek ve böylece bu sürecin etkinliğini ve sonuçta ortaya çıkan düzeltici eylemleri değerlendirebileceklerdir.

Merhaba arkadaşlar

İyi çalışamalar
Ayrıca iç tetkik soru listeleri paylaşımları var forumda. O dokümanlara bir gözatmanızı öneririm.
Her süreciniz için iç tetkikleriniz olmalı. Bunu kişi bazında değilde süreç bazında tutun. Genel Müdürü Yönetim Süreci olarak değerlendirebilirsiniz.
Her bölüm için aynı soru listesini kullanamazsınız. Basit olur.
O sebeple paylaştığımız soru listelerine bakınız.
Süreçler standarttaki ilgili maddeleri gereğince denetlenebilir.

http://www.isofrm.com/konu/iatf-16949-ic-tetkik-soru-listesi.541/#post-1867
Buradaki eklerde soru listelerini bulabilirsiniz.

Arkadaşlar Merhaba,

IATF nin SI kurallarında iç denetimi 3 yıllık döngüde planlanması istenmekte. Bunu nasıl yapacağız. yardımcı olabilir misiniz? Entegre denetim ile IATF denetimini ayırmak mı gerekir.

Daha önce sormuştum. Bilgisi olan var ise destek olabilir mi?

Arkadaşlar Merhaba,

IATF nin SI kurallarında iç denetimi 3 yıllık döngüde planlanması istenmekte. Bunu nasıl yapacağız. yardımcı olabilir misiniz? Entegre denetim ile IATF denetimini ayırmak mı gerekir.

Daha önce sormuştum. Bilgisi olan var ise destek olabilir mi?

Merhaba,

3 yıllık döngü denetimleri (iç Denetim) ürün denetimlerinde yapılmakta.
Checkliste ile tüm ürünleri yıl periyotları ile bölerek yapabilirsiniz.

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri