Giriş Kalite Kontrol

Konusu 'Genel' forumundadır ve Nazlı can tarafından 1 Haziran 2021 başlatılmıştır.

1. Nazlı can

Nazlı can Üsteğmen Üye

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    61
    merhaba,
    biz mühendislik firmayız,
    Elektronik ve mekanik çalışmalarımız var.
    -Giriş Kalite Kontrol Planı
    -Giriş KAlite Tedarikçi Hatalı Ürün Bildirim Formu
    -Giriş Kalite TakipFormu
    -Uygun olmayan ürün Kontrol formu
    örnekleri varmı acaba bana yardımcı olabileceğiniz neye göre hazırlayacağımı bilemiyorum .
    teşekkür ederim

2. mhmtatay

mhmtatay Kalite Yönetim Temsilcisi Moderatör Üye

Beğenilen Mesajları:
    34
    Ödül Puanları:
    371
    Giriş Kalite Planı ve Uygun olmayan ürün formunu ekte gönderiyorum diğer bahsettiğiz konulardan tedarikçi hatalı ürün bildirimini girdi kontrol formunda ne hatalı ne eksik olduğunu belirtiyoruz müşteriye konu ile ilgili mail atıyoruz ve girdi kontrol formunu ekliyoruz. Girdi kontrol takip formu diye birşeyimiz yok 1000 kalem ürün geliyor bunu takip etmek zor olabilir ama şunu yapıyoruz girdi kontrol de döf kaydı varmı

Ekli Dosyalar:

3. Nazlı can

Nazlı can Üsteğmen Üye

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    61
    ÇOOK TEŞEKKÜR EDERİM SAĞOLUN ÇOK YARDIMCI OLDU AÇIKLAMA VE FORMLAR :)

4. mhmtatay

mhmtatay Kalite Yönetim Temsilcisi Moderatör Üye

Beğenilen Mesajları:
    34
    Ödül Puanları:
    371
    rica ederim iyi çalışmalar

5. Ahmet Seven

Ahmet Seven Yarbay Moderatör Üye

Beğenilen Mesajları:
    18
    Ödül Puanları:
    111
    Merhabalar,
    * Giriş Kalite Kontrol Planı oluşturabilmek için çıktının(ürün) teknik spektlerinin(teknik resim, kısa ürün bilgisi v.b.) bilinmesi gerekmektedir, spektleri belli olan bir çıktının girdileri hakkında zaten sizlere bilgi verecektir.
    Girdilerin kontrol edilmesi gereken özellikleri olarak, teknik ve idari olarak ikiye ayırabileceğimiz parametrelerin belirlenmesinde fayda vardır, teknik kontrollere o hammadde/yarı mamülün ilgili standardına uygunluğunun kontrolleri(ilgili standart müşteri veya son ürün spektlerinden) gelir. İdari kontrolleri ise muhasebe departmanını ilgilendiren kontrolleri içerir. Kontrol edilecek partiden seçilecek örnek hacmi belirlenmesinde(AQL), ISO 2859 ve/veya müşteri referans standardı baz alınarak belirlenmesi gerekmektedir.
    Giriş kalite kontrol planı, üretim kontrol planı(operasyon kontrol planı), son çıktı(final) kontrol planı ayrı ayrı hazırlaması yerine ürün bazlı kontrol planlarının hazırlanması daha iyi olacaktır. Bu konuda AIAG Kontrol Planı formatını internet üzerinde bulabilirsiniz.

* Giriş Kalite Takip Formu/Girdi Kalite Kontrol Formu/Kontrol Formu(bu format ihtiyaçlarınıza göre değişkenlik göstereceği için firma tarafından hazırlanması daha iyi olur) ise hazırlamış olduğunuz Kontrol Planı-girdi spektlerine uyumlu olacak şekilde kontrollerin gerçekleştirilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

* Giriş Kalite Tedarikçi Hatalı Ürün Bildirim Formu/Uygunsuz Ürün Raporu/Düzeltici Faaliyet Raporu v.b. gibi birçok form kullanmaktan ziyade 8D formatını kullanarak, tedarikçi için hata bildirimi, iç fireler(uygunsuzluklar), müşteri şikayetleri, iç denetim v.b. gibi faaliyetlerde kullanabilirsiniz.

Nazlı can ve sehersese bunu beğendi.
  6. Nazlı can

Nazlı can Üsteğmen Üye

Beğenilen Mesajları:
    2
    Ödül Puanları:
    61
    çok teşekkür ederim .

7. GamzeAC

GamzeAC Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba. Elektronik kart dizgi yapan bir firmada çalışıyorum. IATF sürecindeyiz. Ancak hala giriş kalite kontrol konusunu netleştiremedik. Elektronik kart üretiminde led, komponent, konnektör gibi malzemelerin giriş kalitesini nasıl yapıyorsunuz? Kontrol kriterleriniz neler? Giriş kalite kontrol formunuz, giriş kalite kontrol prosedürünüz varsa benimle paylaşır mısınız? Değerli bilginiz ve paylaşımınız için şimdiden teşekkür ederim.

8. Seray

Seray Teğmen Üye

Beğenilen Mesajları:
    10
    Ödül Puanları:
    31
    Merhaba,
    Plastik hammadde için MFR ve MVR hesaplama formülünü bilen var ise iletebilir mi?

Sayfayı Paylaş