Baş Doğrulayıcı , Doğrulayıcı ve Teknik Uzmanlarda Aranacak Şartlar Nedir Nelerdir ?

itech

Orgeneral
Site Yöneticisi
Moderatör
Üye
Toplam İş Tecrübesi
Doğrulama İş Tecrübesi
Aranacak Şartlar
Baş Doğrulayıcı

5 Yıl
Tebliğ kapsamında yetkilendirilmiş bir doğrulayıcı kuruluşta 2 yıl doğrulayıcı olarak çalışmak
Gözlemci olarak atanmış bir baş doğrulayıcınınyönlendirilmesi ve rehberliğinde, baş doğrulayıcı rolü ile toplamda en 20 günlük doğrulayıcı tecrübesi içeren 4 tam doğrulamayı ardışık son 2 yıl içerisinde tamamlamış olmak
TÜRKAK tarafından yayımlanmış ilgili referans dokümanlarda verilmiş olan yeterliliğe sahip olmak
Bakanlık onaylı Baş Doğrulayıcı Belgesi Sertifikasına sahip olmak
Doğrulayıcı
3 Yıl
Tebliğ kapsamında yetkilendirilmiş bir doğrulayıcı kuruluşta 1 yıl doğrulayıcı olarak çalışmak
Baş doğrulayıcının yönlendirmesi ve kılavuzluğu altında; aday doğrulayıcı olarak toplamda en 20 günlük doğrulayıcı tecrübesi içeren 4 tam doğrulamayı ardışık son 2 yıl içerisinde tamamlamış olmak
TÜRKAK tarafından yayımlanmış ilgili referans dokümanlarda verilmiş olan yeterliliğe sahip olmak
Bakanlık onaylı Doğrulayıcı Belgesi Sertifikası’ ne sahip olmak
Doğrulayıcı Adayı
2 Yıl
-
Üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinden mezun olmak
Teknik Uzman
4 Yıl mesleki tecrübe
-
Üniversitelerin Fizik, Kimya, Biyoloji bölümlerinden mezun olmak
İlgili sektörlerde en az 4 yıl teknik tecrübeye sahip olmak
Bakanlık ve TÜRKAK tarafından yayımlanmış ilgili referans dokümanlarda verilmiş olan yeterliliğe sahip olmak

Not: Tebliğe göre 1/1/2019 tarihine kadar Baş Doğrulayıcı ve Doğrulayıcılarda Tecrübe Şartı aranmayacak
Açıklamalar:
1) Yukarıdaki her türlü tecrübe, geçerli olan lisans diploması tarihinden sonraki tecrübeleri kapsar.
2) Doğrulama tecrübesi, tebliğde açıklanan doğrulama adımlarının tamamını içermelidir.
3) Teknik iş tecrübesi, Yönetmelik kapsamındaki faaliyetleri yürüten tesislerin projelendirilmesi ve/veya işletilmesinde veya ilgili üretim veya hizmet gerçekleştirilmesi, ürün deneyleri/hizmet kontrolü, üretim veya hizmet ile ilgili danışmanlık, tasarım veya kalite kontrolü, ürün veya hizmet incelemesi, Bakanlıktan izin, izleme, denetim, çevre yeterlik, emisyonların azaltılması/kontrolü, çevresel etkilerin değerlendirilmesi ve sera gazı emisyonlarının izlenmesi ve emisyon ticareti konularında çalışılarak kazanılmış olmalıdır.

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri