Baş Denetçi Olarak Iş Bulma

Konusu 'Personel İsdihtam Alanı' forumundadır ve Fatihx tarafından 17 Ocak 2021 başlatılmıştır.

   
 1. Fatihx

  Fatihx Er Üye

  Katılım:
  17 Ocak 2021
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  Foruma yeni üye oldum ve genel olarak göz gezdirdiğimde faydalı bir forum olabileceği izlenimi edindim. Ve sonra yaptığım kısa araştırmada iş bulma konusunda bir paylaşıma denk gelmedim. Bu paylaşımın "Baş Denetçi Olarak İş Bulmak" isteyenler için rehber niteliğinde olması için bulunması gerektiğini düşündüm.

  Ben 45001 Baş Denetçisi olarak çalışmak için Türkak'ın sitesinden ilgili kriterleri seçerek (Belgelendirme Kuruluşları-45001 Baş denetçiliği) karşıma çıkan tek sayfada bulunan yaklaşık 12-13 kuruluşa mail/telefon ile ulaşmayı denedim. Sonuçta ise;
  -az miktarda kuruluşun sadece 45001 Baş Denetçisi aradığını eğer EYS (Entegre Yönetim Sistemi 9-14-45001) Baş Denetçisi olarak ararsam şansımın daha yüksek olacağını,
  -diğer temel maddeleri de sıralamak gerekirse; min 3-5 yıllık(başvurulan belgelendirme kuruluşuna göre değişiyor galiba) tecrübenin çalışılan iş yerinden alınan yazı ile ve Sgk kaydı ile ispatlanması, alan ile ilgili üniversite/y.lis mezuniyeti gereken iş tecrübesini 1 yıl düşürmesi, belgelendirme kuruluşunda yapılacak olan 20 adam/günlük stajın belirtilmesi, sahip olduğunuz EA kodlarının açıklanarak (Türkak'ın sitesinden ilgili firmalara tıklayarak onların hangi EA kodları ile çalıştığını görebilir, hangi EA kodlarının yani hangi sayıların hani sektörlere denk geldiğini görebilir ör. 18-Makina 19-Elektrik vs, eğer ilgili firma ile sizin bir ortak EA kodunuz yoksa onlarla boş yere iletişime geçmekten kaçınabilirsiniz) CV'nizde yer alması gerektiği bilinmelidir (ISO 27006) .

  Belgelendirme kuruluşlarında çalışmanın dışında serbest denetçi olarak çalışıp danışmanlık vermek (sistem kurulumu vs.), bir şirkette YS sorumlusu olarak çalışmak da mümkündür. Ancak ben işi iyi öğrenmek için önce belgelendirme kuruluşlarında çalışmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

  Belgelendirme kuruluşlarında;
  -Part time olmak üzere bir kaç belgelendirme kuruluşlarında çalışılabiliyor ya da BV (Bureau Veritas) gibi köklü kuruluşlar kendi tam zamanlı denetçileri ile çalışıyor.
  -Part time olanlarda ayda 2-3 sefer denetim geldiğini Ankara'da bir belgelendirme kuruluşunda çalışan ve uzun süreler denetim yapan bir 45001 Baş Denetçi'den öğrenmiştim ve denetim başına ortalama 400 lira alındığını eğer ekip lideri olunursa, ki bu bir kaç yıl tecrübe gerektirir, ortalama 700 lira olduğunu,
  -Başka bir baş denetçi ancak bu sefer daha tecrübeli(yaklaşık 20 yıl) ve aynı zamanda EYS olan bir arkadaşımdan bazı kuruluşların euro olarak ödeme yaptığını öğrendim.
  -Bir de Avrupa'da (Türkiye'de buna dahil) iş bakılıyorsa "IRCA" onaylı ABD'de bakılıyorsa "Exemplar Global" onaylı sertifika olmalı gibi bir eğilim olduğunu hissettim. Her ne kadar ikisi de birbirinin eşiti olsa da BV'deki telefonla görüştüğüm eğitmen "BV işe alım ekibi yanılmıyorsam işe başvuran adayların sertifikalarının BV'den olmasa bile IRCA onaylı olmasını istiyor" dedi. BV işe alım ekibine bir türlü ulaşamadığım için bu bilgiyi teyit edemedim.

  Baş Denetçi olarak 3 şekilde çalışma metodu bulunuyor. Belgelendirme kuruluşlarında, serbest denetçi olarak danışmanlık verme(galiba sizin gibi olan bir başka baş denetçinin de yanında çalışabiliyorsunuz, bunun nasıl yapıldığını, zorluk/kolaylık/kazanç kısımlarını pek bilmiyorum bilgisi olan paylaşırsa öğrenmiş oluruz) ya da bir şirket bünyesinde YS sorumlusu olmak (aynı şekilde bunun da nasıl yapıldığını, zorluk/kolaylık/kazanç kısımlarını pek bilmiyorum bilgisi olan paylaşırsa öğrenmiş oluruz). Bu 3 şekilde de çalışmak için hazırlanacak olan başvuruların nasıl hazırlanacağı konusunda;

  -CV'lerin nasıl hazırlanması gerektiği (telefon nu-fotoğraf vs),
  -İş başvurularında nasıl öne çıkılabileceği (Benim görüşüm EA ları yazmak, ekstra standartlara hakim olmak ör. telefonla konuştuğum bir başvuruda 17021 ile ilgili bir kaç şey söylediğimde 17021 eğitim/sertifikasına da sahip olup olmadığım sorulmuştu.),
  -İş bulmak için kendisini nasıl geliştirebileceği (benim görüşüm y.lis ve EYS Baş Denetçisi olmak)


  gibi bu ve buna benzer hususlarda tecrübesi olan, iş bulan, bilgi paylaşmak isteyen, yorum yapmak isteyen, soru sormak, soru cevaplamak isteyenlerin bu paylaşım altında buluşalım. Basit bir bilgi olsa bile açıklayarak anlatmaya çalıştım, umarım yazanalar da böyle yaparlar ve bu işe henüz başlayan insanların kısa sürede bilgi edinmesi sağlanmış ve bu forumun amaçlarından biri yerine getirilmiş olur. Özellikle serbest danışmanlık ve şirket bünyesinde çalışma hususları bu yazıda çok eksik, umarım tecrübeli kişiler tarafından tamamlanır.

  BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR.
   
 2. keskineliff

  keskineliff Er Üye

  Katılım:
  8 Şubat 2021
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajları:
  0
  Ödül Puanları:
  1
  İşi iyi öğrenmek için ilk önce belgelendirme kuruluşunda değil, bir firmada yönetim temsilcisi olarak çalışmanızı öneririm. Zaten denetçi olmak için hemen iş bulamayacaksınız:) önce staj yapmanız gerekecek ki, bunu da isteyen firma bulmak oldukça zor. Bol şans diliyorum.
   

Sayfayı Paylaş