Baş Denetçi Eğitimi Hakkında

Selamlar,

İnşaat fakültesinde okuyorum bu yaz iso 9001 iç denetçi eğitimi aldım ve baş denetçi sertifikası da almak istiyorum. Sizce .............. yer alan eğitimi alsam mezun olduğumda kolaylıkla iş bulabilir miyim?

Saygılarımla,

Moderatör tarafında düzenlendi:
Burak bey merhaba. Baş denetçi eğitimlerini IRCA onaylı almanızı tavsiye ederiz.
Fakat şu konulardada bilginiz olmasında fayda var. Bizler baş denetçi olabilmemiz için
1-Başdenetçi eğitimini almış ve başarıyla sınavdan geçmiş olmamız gerekmektedir.
2-Konusunda en az 4 yıllık tecrübeye sahip olmamız gerekmekte ve bu tecrubeleri çalışılan kuruluştaki SSK kayıtları ve ilgili meslek kodu işlendiğinin gösterilerek kanıtlanmaktadır.
3-Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşuna başvuru yapılmalı ve denetçi olarak sizleri kabul etmeleri gerekmektedir.(burada referans olacak tanıdıkların olması gerekebiliyor)
4. 20 Adam/gün yada diğer ifadeyle 20 gün denetim stajı yapılması gerektikten sonra denetçi olabilmektesiniz.
5 Günlük ücret 300TL-1000TL arasında ortalama işin kalifiyesi ve konudaki uzmanlığınıza göre ücret alınabilmekte. ama siz 300 gibi düşünün yeni başlayacağınız için(Bu ücretler 2018 yılı içindir)

tüm adımlar bu şekilde. peki size tavsiyemiz nedir?
Okuldan yeni mezun oluyorsanız baş denetçi eğitimi almanızda tabiki fayda var fakat denetçi olmak için 4 yıl tecrube kazanmanız gerekecek. dolayısıyla 4 yıl sonra sertifikanızı kullanabileceksiniz. standartların her 5-6 yılda revize edildiğini düşünürsek siz sertifikayı kullanmaya başladığınızda standarta değişiklikler olacak ve yeniden eğitime gidip sertifikanızı güncellemeniz gerekecektir. dolayısıyla yeni mezun iseniz fazla para harcamanız gerekecek gibi.

karar sizin. cv'nizde görünüş olarak güzel duracağı için almakta isteyebilirsiniz.
Ama alacaksanız IRCA onayına dikkat etmenizi tavsiye ederim.
Ben tüm başdenetçiliklerimi IRCA onaylı olarak aldım ve problem yaşamıyorum.

Burak bey merhaba. Baş denetçi eğitimlerini IRCA onaylı almanızı tavsiye ederiz.
Fakat şu konulardada bilginiz olmasında fayda var. Bizler baş denetçi olabilmemiz için
1-Başdenetçi eğitimini almış ve başarıyla sınavdan geçmiş olmamız gerekmektedir.
2-Konusunda en az 4 yıllık tecrübeye sahip olmamız gerekmekte ve bu tecrubeleri çalışılan kuruluştaki SSK kayıtları ve ilgili meslek kodu işlendiğinin gösterilerek kanıtlanmaktadır.
3-Yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşuna başvuru yapılmalı ve denetçi olarak sizleri kabul etmeleri gerekmektedir.(burada referans olacak tanıdıkların olması gerekebiliyor)
4. 20 Adam/gün yada diğer ifadeyle 20 gün denetim stajı yapılması gerektikten sonra denetçi olabilmektesiniz.
5 Günlük ücret 300TL-1000TL arasında ortalama işin kalifiyesi ve konudaki uzmanlığınıza göre ücret alınabilmekte. ama siz 300 gibi düşünün yeni başlayacağınız için(Bu ücretler 2018 yılı içindir)

Okuldan yeni mezun oluyorsanız baş denetçi eğitimi almanızda tabiki fayda var fakat denetçi olmak için 4 yıl tecrube kazanmanız gerekecek. dolayısıyla 4 yıl sonra sertifikanızı kullanabileceksiniz. standartların her 5-6 yılda revize edildiğini düşünürsek siz sertifikayı kullanmaya başladığınızda standarta değişiklikler olacak ve yeniden eğitime gidip sertifikanızı güncellemeniz gerekecektir. dolayısıyla yeni mezun iseniz fazla para harcamanız gerekecek gibi.

karar sizin. cv'nizde görünüş olarak güzel duracağı için almakta isteyebilirsiniz.
IRCA onaylı baş denetçi sertifikamı aldım..Bir firmada Kalite Güvence Müdürü olarak çalışmaktayım.Fakat maalesef stajımı yapmak için ve çalışmak için bir firma bulamıyorum.Aslında önerileriniz varsa yada arayan firmalar hakkında bilginiz varsa ilgilenebilirim..Çünkü ben bulamadım.

IRCA onaylı baş denetçi sertifikamı aldım..Bir firmada Kalite Güvence Müdürü olarak çalışmaktayım.Fakat maalesef stajımı yapmak için ve çalışmak için bir firma bulamıyorum.Aslında önerileriniz varsa yada arayan firmalar hakkında bilginiz varsa ilgilenebilirim..Çünkü ben bulamadım.
Elif Hanım, baş denetçi olabilmek için İngilizce bilmek gerekiyor mu? Veya ilerisi için düşünürsek lazım olacak mı?

Elif Hanım, baş denetçi olabilmek için İngilizce bilmek gerekiyor mu? Veya ilerisi için düşünürsek lazım olacak mı?
İngilizce bilmek zorunluluğu olmasa da olsa elbet çok daha iyi olur.İlla baş denetçilik de değil çalıştığınız firmada da gerekecek çünkü.Fakat ben dediğim gibi denetçi olacak çalışacağım yada staj yapacağım bir firma bulamadım.Konu hakkında dönüş hiç olmadı.Sanırım oldukça zor bir süreç bu.

Merhaba, siz IRCA onaylı belgenizi hangi kuruluştan aldınız?
Gerçekten eğitim içeriği olarak da önerebileceğiniz bir kurum var mı?
teşekkürler.

Merhaba, siz IRCA onaylı belgenizi hangi kuruluştan aldınız?
Gerçekten eğitim içeriği olarak da önerebileceğiniz bir kurum var mı?
teşekkürler.
Merhabalar.
Ben baş denetçilik eğitimimi küresel belgelendirme kuruluşlarından aldım. reklam olacağı için adını vermek doğru olmayacaktır. Ama sizlere tavsiyem IRCA onaylı baş denetçilik eğitimi almak isterseniz Yerli Eğitim/ Belgelendirme kuruluşlarını kullanmanızı öneririm. Eğitim kaliteleri artık yerli kuruluşlarımızında güzel. Ben ilk standart çıktığında aldığım için genelde yurt dışı firmalarından almak zorunda kaldım. Yenileme işlemlerimi yerli kuruluşlardan yapmayı duşünüyorum.
Kolay gelsin...

Elif hanım,
İlgilenirseniz size bu konuda yardımcı olabilirim.

Baş denetçilik eğitimi ile ilgili doküman olan ve kısmen paylaşım yapabilecek olan var mı?
Merhaba, hangi standartsa gittiğiniz eğitimde bu detaylı bir şekilde anlatılıyor ve doküman da veriliyor, siz de eğitim sırasında not alabilirsiniz. Ve eğitim sonu yazılı ve uygulamalı bir sınava tabii tutuluyorsunuz. Sınav sonucuna göre de baş denetçilik belgenizi alıyorsunuz. Ama ben hala staj için bekliyorum, çok istememe rağmen maalesef bir firmadan cevap alamıyorum. Çalıştığım firmada Kalite Güvence Müdürü olarak mevcut işime devam ediyorum.

Evet 1 yıl oldu, maalesef. Bazen bu baş denetçilik sertifikasının sadece CV doldurduğunu düşünmeye başlıyorum. Alana kadar bir sorun, aldıktan sonra bir sorun. Elbet bilgi açısından çok büyük faydası var. Ama hedefleriniz var ise; bu bekletilme can sıkabiliyor:)

Eğitime gelecek olursak standart maddelerine çok vakıf olmanız gerekiyor. Çünkü eğitim standart maddeleri üzerinden gidiyor. İşimi çok sevdiğim için ben ezbere biliyorum maddeleri, çok zorlanmadım bu yüzden. Sınavda da şu şu standart maddesine göre cevaplayın ya da standartın şu şu maddesine göre uygulayın tarzı sorularla karşılaşıyorsunuz.

ya da size bir vaka örnek veriliyor, bu vakayı standartın maddelerine göre uyguluyorsunuz. Hangi standarttan girecekseniz sınava o standart maddelerini tam anlamıyla bilmeniz gerekiyor.

Anladım, ben de Ekim ayında baş denetçilik eğitimine katılacağım. Önden bilgi toplayayım dedim. Teşekkürler.

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri