45001 - 6.madde Hakkında Yardim!

Konusu 'Genel' forumundadır ve ÇAĞLA ALTUN tarafından 3 Eylül 2019 başlatılmıştır.

1. ÇAĞLA ALTUN

ÇAĞLA ALTUN Yarbay Moderatör Üye

Beğenilen Mesajları:
    6
    Ödül Puanları:
    111
    Merhabalar,

6.0 maddedeki risk ve fırsatlar süreç risk ve fırsatlar mıdır?

6.0 madde aynı zamanda İSG Risk analizini de içermekte midir?

Öyle ise İSG risk analizine ilgili taraflar, fırsatlar, iç ve dış hususları eklemek gerekir mi?

Bana 6.1.1 süreç risk ve fırsatlar, 6.1.2 İSG risk ve fırsatlarmış gibi geldi..

Yardımlarınızı rica ederim. :) şimdiden teşekkürler.

fthtncl bunu beğendi.
  2. Mustafa KÖK

Mustafa KÖK Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba Çağla hanım,

İSG olarak hazırlanan risk analizine taraflar, fırsatlar, iç ve dış hususları eklememenizi öneririm.

Bunu ayrı bir doküman olarak yapmak daha doğru olacaktır. Çünkü İSG olarak bizlerin kullandığı 5x5 matrislere bu bölümleri açtığımızda ciddi bir kafa karışıklığı olur. Onun yerine ayrı bir form en güzeli olacaktır. Bende bu konuda çalışıyorum.

İyi çalışmalar.

3. fthtncl

fthtncl Orgeneral Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    835
    Ödül Puanları:
    841
    Merhaba,
    45001 de riskler ve fırsatları iki gruba ayırıyoruz.
    Birisi yönetsel risk ve fırsatlar, diğeri de isg acil durum risk ve fırsatları.
    Yönetsel risk ve fırsatları tanımlarken iç ve dış hususları (bağlam), ilgili tarafları ve yönetim sisteminin kapsamını dikkate almalısınız.
    İsg risk analizinde (yönetsel olmayan) ise 18001 deki yönteminizi kullanabilirsiniz. Orada değerlendirmeyi yukarıda belirttiğimiz hususlar olmadan da yapabilirsiniz.

4. ÇAĞLA ALTUN

Beğenilen Mesajları:
    6
    Ödül Puanları:
    111
    Çok teşekkürler :)

5. ÇAĞLA ALTUN

Beğenilen Mesajları:
    6
    Ödül Puanları:
    111
    Format konusunda başlıkları verebilir misiniz dokümanı paylaşmak istemezseniz nasıl birşey yapmak gerekli

fthtncl bunu beğendi.
  6. fthtncl

fthtncl Orgeneral Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    835
    Ödül Puanları:
    841
    45001 ile ilgili değil ama 9001 ile ilgili risk ve fırsat değerlendirme formu ekte mevcut. Aynı format ile yapabilirsiniz. En çok kullanılan yöntem de budur.

Ekli Dosyalar:

weakness bunu beğendi.
  7. Ferhat

Ferhat Orgeneral Site Yöneticisi

Beğenilen Mesajları:
    1.391
    Ödül Puanları:
    841
    Merhabalar. ISO 45001 ISG risk ve fırsatlar diğer ISO standartlarında olduğu gibi ISO 31000 risk yönetim standardına atıf yapmaktadır. Tek bir yöntem ile risk ve fırsatlarınız belirlenmesi için tüm standartlar aynı yapıda değerlendirmelisiniz. Bu sebeple standart Süreç Tabanlı Risk Değerlendirme yaklaşımına geçmiştir.
    Kuruluşunuzdaki süreçleri belirledikten sonra 9001 de olsa 45001 de olsa aynı mantıkta değerlendirmelisiniz.
    Örneğin Bilgi Teknolojileri Yönetim Sürecinde;
    ISO 9001 için; Tutulan kayıtların silinmesinden kaynaklı olarak tüm kurumsal bilgilere erişilememesi veya kısmen zarar görmesi
    ISO 45001 İçin; Bilgisayar kullanımından kaynaklı personelin duruş bozukluğu yaşaması ve eklem ağrılarına sebep olması

dolayısıyla tek bir sürece ait dilerseniz 45001 dilerseniz 14001 dilerseniz 27001 dilerseniz 50001 risklerini değerlendirebilirsiniz.
    ayrı ayrı risk değerlendirmesi yapmanıza gerek yoktur. değerlendirme türü olarak L tipi matris Kullanabilirsiniz (5x5 matrisi veya 10x10 matrisi) yada dilerseniz Fine Kinney (olasılıkxEtkixFrekans) matrisini kullanabilirsiniz.
    Sisteminizin diğer sistemlerle entegre yürütülebilmesi için bir yöntemi seçmeniz ilerde işinizi kolaylaştıracaktır.
    Fırsatlar, iç dış hususlar vb durumlar kolay olduğu için sanırım onları halledersiniz...
    Saygılar....

TEKDUR ve weakness bunu beğendi.
  8. ÇAĞLA ALTUN

Beğenilen Mesajları:
    6
    Ödül Puanları:
    111
    Çok teşekkürler çok yardımcı oldunuz :)

9. Adile

Adile Teğmen Üye

Beğenilen Mesajları:
    1
    Ödül Puanları:
    31
    Arkadaşlar Merhaba,

45001 de risk ve fırsat analizinde süreçlere hangi riskleri yazmak gerekir? Operasyonel riskler için İSG risk analizim var. Yönetsel İSG risklerini de EYS süreç risk analizine ekledim. Ancak üretim, satış, bakım vb süreçlerede yönetsel riskleri eklemek gerekir mi? Birde Yönetsel risklere örnek verebilir misiniz?

10. slmhlc

slmhlc Er Üye

Beğenilen Mesajları:
    0
    Ödül Puanları:
    1

merhabalar,

Aslında zaman ayırıp detaylı bilgiler paylaşıyorsunuz öncelikle çok teşekkürler.
    45001 için risk fırsat analizi bende biraz karıştı.
    kurumumuza ait zaten yaklaşık 5 6 adet risk analizi mevcut 6331 kapsamında, ıso 45001 çalışmaları kapsamında biz sadece kendi birimimiz için bir çalışma yurutuyoruz yani sadece kendi direktörlüğümüzde. ben bir adet ıso risk fırsat analizi gerçekleştirip, onda da birimimize ait süreçler ile ilgili risk fırsat tanımlasam yeterliliği karşılamış olmaz mıyım. sizin paylaştığınız örnek 9001 olunca taslak olarak alıp üzerinden gidilmeli mi bilemedim:)

Sayfayı Paylaş