13485:2016 Prosedür Ve Formlar

Arkadaşlar merhaba kurmuş olduğunuz kalite yönetim sisteminde kaç adet prosedür bulunmakta ana başlıklar ile paylaşalım mı?
Bende 30 adet ana prosedür var.
32 adet prosedürümüz mevcut. Doküman ve veri kontrol / Kalite kayıtları/ iletişim/ istatistik teknikler/ tetkik/ kalibrasyon/ uygun olmayan ürün hizmet/ muayene/ muayene ve deney durumu/ ürün tanımı ve izlenebilirliği/müşteri ilişkileri ve satış sonrası gözetim/ kalite hedef ve göstergeleri/düzeltici önleyici faaliyetler/ sözleşmenin gözden geçirilmesi/ satınalma/ sevkiyat/ üretim planlama/ bakım/insan kaynakaları/ tedarikçi firma değerlendirme/eğitim/proses kontrol/teyakkuz/risk analizi/sterilizasyon/temizoda/validasyon/tasarım ve geliştirme/tavsiye niteliğinde uyarı/ygg/servis/yeniden işleme

Merhaba.. Bana Sted Dökümanı hakkında bilgi verebilir misiniz? Bu doküman örneği mevcut mudur? Yardımlarınızı rica ediyorum.

Class I ürünler için risk analizi, klinik değerlendirme ve diğer teknik dosyaların hazırlanması veya CE belge kapsamında Class I ürünün gösterilmesi şartı var mıdır?

Class I ürünler için risk analizi, klinik değerlendirme ve diğer teknik dosyaların hazırlanması veya CE belge kapsamında Class I ürünün gösterilmesi şartı var mıdır?
Class I non steril olanlarda şu aşamda çok gerekli değil. Çünkü sağlık bakanlığı UTS kayıt işlemi yaparken sadece deklarasyon kullanım klavuzu ve ürün görseli istiyor. Ancak Yeni çıkan MDR kapsamında gerekli. Class Im ve Class Is lerde zorunlu. Onlarda da zaten onaylı kuruluş aranıyor.

Merhabalar,

CE belgeli Tıbbi Cihaz Üreticileri için "European representative" zorunluluğu var mıdır? CE belgesi, serbest satış sertifikası gibi dokümanlar yeterli değil mi?

Teknik dosya hazırlama ile ilgili bir prosedür örneği veya hazırlanmış teknik dosya örneği olan var mı?

Merhabalar ;
Tavsiye Nitelikli Bildirim Prosedürü örneği olan var mıdır?
Yada nasıl bir mantığı var , bende bir türlü oturmadı bir örnek var elimde ama ondada sadece etiket hatası, eksik etiket yada
Daha Önce Bildirilenden Farklı ve Kullanım Amacını Değiştirmeyecek Şekilde Ebatta Değişiklik Yapılması Durumunda şeklinde gruplandırılmış.
hepsindede izlenen yol aynı ?
Ayrı prosedür yazmak zorunlumu ? Yoksa Uygun olmayan Ürünün Kontrolü Prosedüründe, Teslimattan Sonra Tespit Edilmiş Uygun olmayan Ürüne Yönelik Gerçekleştirilecek Faaliyetler kısmında anlatılsa yeterli olmaz mı ?

Merhabalar ;
Tavsiye Nitelikli Bildirim Prosedürü örneği olan var mıdır?
Yada nasıl bir mantığı var , bende bir türlü oturmadı bir örnek var elimde ama ondada sadece etiket hatası, eksik etiket yada
Daha Önce Bildirilenden Farklı ve Kullanım Amacını Değiştirmeyecek Şekilde Ebatta Değişiklik Yapılması Durumunda şeklinde gruplandırılmış.
hepsindede izlenen yol aynı ?
Ayrı prosedür yazmak zorunlumu ? Yoksa Uygun olmayan Ürünün Kontrolü Prosedüründe, Teslimattan Sonra Tespit Edilmiş Uygun olmayan Ürüne Yönelik Gerçekleştirilecek Faaliyetler kısmında anlatılsa yeterli olmaz mı ?
biz talimat olarak hazırlamıştık denetimde prosedür olması gerektiğini söylediler prosedür olarak düzenledik umarım işinize yarar

Ekli dosyalar

• P27-Tavsiye Niteliğinde Bildirim Prosedürü.doc
    286 KB · Görüntüleme: 253
merhaba arkadaşlar Medikal bir firmada çalışıyorum elektronik cihaz üretimi konusunda benim sormak istediğim prosesleriniz için sürekli iyileştirme faaliyetlerini nasıl sağlıyorsunuz

Class I non steril olanlarda şu aşamda çok gerekli değil. Çünkü sağlık bakanlığı UTS kayıt işlemi yaparken sadece deklarasyon kullanım klavuzu ve ürün görseli istiyor. Ancak Yeni çıkan MDR kapsamında gerekli. Class Im ve Class Is lerde zorunlu. Onlarda da zaten onaylı kuruluş aranıyor.
OEM Üretimlerle ilgili bir bilginiz varmıdır? OEM üretim yapmaktayız ve sözleşme imzaladığımız bir firma bizden teknik dosyayı istemektedir. Bu konuda tüm teknik dosyamı yoksa bir özetinimi (içerik olarak neler olmalıdır) vermeliyiz?

OEM Üretimlerle ilgili bir bilginiz varmıdır? OEM üretim yapmaktayız ve sözleşme imzaladığımız bir firma bizden teknik dosyayı istemektedir. Bu konuda tüm teknik dosyamı yoksa bir özetinimi (içerik olarak neler olmalıdır) vermeliyiz?
Müşteri adına yapmış olduğunuz ürünlerin teknik dosyalarını paylaşırken müşterinizin onayını almanız gerekmekte. Müşterinizin izinleri doğrultusunda paylaşım yapabilirsiniz.
Teknik dosya paylaşımına gelirsek ;
ürün sınıf 1 steril ve ölçme fonksiyonu olmayan ise teknik dosyanın tamamı paylaşılabilir.
ürün Sınıf 1 steril ve üzeri bir ürünse yani notified body (onaylı kuruluş) isteyen bir ürün ise belgelendirme kuruluşu teknik dosya incelediği ve teknik dosyanız uygun olduğu için sertifikasyon yaptığından dolayı teknik dosya paylaşılmasına gerek yoktur.
Konu hakkında daha fazla yardımcı olabilmem için teknik ürün bilgilerinizi ve GMDN kodunu paylaşmanız uygun olacaktır.
Yukarıdaki bahsettim sadece medikal cihazlar için geçerlidir.

adına elektrocerrahi ünitesi yaptığımız firma ile OEM OBL sözleşmesi yaptık onların ürünlerini de sistemimize dahil ettik ve teknik dokümanımızın tamamına onlarla paylaştık cihazımız sınıf IIb

Merhabalar, Pazar Sonrası Gözetim (PMS) ve PMCF raporu örneği olan var mı? Her cihaz için bu raporların hazırlanması gerekiyor mu?

Merhabalar, Pazar Sonrası Gözetim (PMS) ve PMCF raporu örneği olan var mı? Her cihaz için bu raporların hazırlanması gerekiyor mu?

aynı üretim grubunda yer alan cihaz için gerekmez yada aynı GMDN numarasına sahip cihazlar aynı grupta satılır. Mesala biz elektrocerrahi ünitesi üretimi yapıyoruz cihazlarımızın modelleri farklı ama hepsi elektrocerrahi ünitesi PMS raporu için önce bir plan yazmanız lazım ve planda yazan maddeleri incelemeniz lazım klinik araştırma yapmadığımız için malesef raporumuz da mevcut değil

aynı üretim grubunda yer alan cihaz için gerekmez yada aynı GMDN numarasına sahip cihazlar aynı grupta satılır. Mesala biz elektrocerrahi ünitesi üretimi yapıyoruz cihazlarımızın modelleri farklı ama hepsi elektrocerrahi ünitesi PMS raporu için önce bir plan yazmanız lazım ve planda yazan maddeleri incelemeniz lazım klinik araştırma yapmadığımız için malesef raporumuz da mevcut değil

Verdiğini bilgiler için teşekkür ederim. Daha önce de sizin paylaştığınız bilgilerden yararlandım :) Teşekkürler. Bu alanda yeniyim çok bir bilgim yok açıkcası. Bizim cihazlarımız yazılım aslında. Seri bir üretim hattında üretim yapmıyoruz. Bu durumda nasıl bir plan ve rapor yazmamız gerekiyor. Ayrıca her tıbbi cihaz için satıştan önce klinik rapor gerekmiyor mu? Biz belgelendirme sürecine girdik ve belge aldık. Fakat bu konularda hala eksiğimiz var. Bu raporlar için taslak var mı? Ben bulamadım hiçbir yerde. Teşekkürler.

Verdiğini bilgiler için teşekkür ederim. Daha önce de sizin paylaştığınız bilgilerden yararlandım :) Teşekkürler. Bu alanda yeniyim çok bir bilgim yok açıkcası. Bizim cihazlarımız yazılım aslında. Seri bir üretim hattında üretim yapmıyoruz. Bu durumda nasıl bir plan ve rapor yazmamız gerekiyor. Ayrıca her tıbbi cihaz için satıştan önce klinik rapor gerekmiyor mu? Biz belgelendirme sürecine girdik ve belge aldık. Fakat bu konularda hala eksiğimiz var. Bu raporlar için taslak var mı? Ben bulamadım hiçbir yerde. Teşekkürler.

bizde seri üretim yapmıyoruz şöyle söyleyim biz daha çok fason üretim yapan bir firmayız örnek pms planını ve raporunu ek'te bulabilirsiniz. Genel olarak PMCF şu durumlarda yapılır;
  • yeni bir tıbbi teknoloji içermesi
  • yüksek riskinin olduğu durumlar
  • yüksek riskli anatomik bölgelerde kullanılması
  • yüksek riskli hasta gruplarında kullanılması (pediatrik ya da yaşlılar)
  • endikasyonuna dahil olan hastalığın/tedavinin ciddiyeti
  • (özellikle implant kategorisinde) uzun dönem kullanımdaki güvenlik ve performansa ilişkin cevaplanmamış soruların olduğu durumlar
  • piyasaya arz öncesi klinik çalışmalarına dahil edilmeyen hasta gruplarına dair bilgilerin eksikliğinin olduğu durumlarda
yukarıda belirtilen kriterlere göre yapılıp yapılmayacağının kararını siz vereceksiniz bu kararı da klinik değerlendirme raporunuzun içeriği belirleyecek

Ekli dosyalar

• FR129-Satış Sonrası Gözetim Planı.xlsx
    25.6 KB · Görüntüleme: 170
  • FR131 Satış Sonrası Gözetim Raporu (R01)2019.docx
    439.8 KB · Görüntüleme: 148

Online ISO Standart Eğitimleri

Geri